W tegorocznej edycji Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects w zestawieniu inżynierii mechanicznej i nauki o pomiarach znalazło się sześć polskich uczelni. Wśród nich najwyższe miejsca zajęły Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
W tegorocznej edycji Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata wzięto pod uwagę 1900 uczelni z 96 państw.
W zestawieniu dotyczącym inżynierii mechanicznej oraz nauki o pomiarach ujęto sześć polskich uczelni: Politechnikę Opolską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Najwyższe, 150 miejsce w kategorii inżynierii mechanicznej zajęła Politechnika Wrocławska. Druga na liście Politechnika Opolska znalazła się w drugiej setce wyróżnionych. Na kolejnych miejscach, w 3. i 4. setce uczelni można znaleźć politechniki z Gdańska, Poznania i Warszawy.
W kategorii nauk o pomiarach najwyżej ocenione zostały: Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Gdańska, które znalazły się w drugiej setce światowej listy.
Kolejne miejsca zajęły: Politechnika Opolska i Politechnika Warszawska - obydwie w trzeciej setce rankingu.
Here are the Top 10 #universities in Mechanical Engineering subject 2024 #ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects #GRAS #ARWUhttps://t.co/ttbvWX5cjS pic.twitter.com/qxWh94h5hQ
ShanghaiRankingNovember 11, 2024
Zajęcie tak wysokich miejsc w rankingu jest szczególnym osiągnięciem dla stosunkowo niewielkiej uczelni z Opola.
Dla nas to przede wszystkim potwierdzenie, że przyjęty kierunek rozwoju naukowego jest realizowany i to realizowany skutecznie. To także efekt zaangażowania pracowników. Jest to dla nas sukces tym bardziej znaczący, że w tym roku zmieniły się kryteria ocen i są obecnie bardziej korzystne dla dużych uczelni - powiedział prof. Grzegorz Królczyk, prorektor PO.
Ranking najlepszych szkół wyższych, nazywany Listą Szanghajską, został po raz pierwszy opublikowany w 2003 r. przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (Chiny).
Od 2009 r. zestawienie przygotowuje firma Shanghai Ranking Consultancy, która w każdej edycji ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata, a tysiąc najlepszych umieszcza na liście.
Firma co roku publikuje też m.in. ranking kierunków akademickich (Global Ranking of Academic Subjects) oraz listę najlepszych uczelni i wydziałów sportowych (Global Ranking of Sport Science Schools and Departments).
Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata powstaje na podstawie sześciu wskaźników.
To m.in. liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa ("matematyczne Noble"), liczba najczęściej cytowanych badaczy, liczba artykułów publikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).