Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie główne założenia polskiej polityki zagranicznej. Mówił między innymi o tym, że „zagrożeniem dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jest polityka Rosji”. Stwierdził jednak, że utrzymanie dialogu politycznego z Rosją jest niezbędne. „Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one własnością Polski, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym” - mówił minister w sali sejmowej, która świeciła pustkami. W swoim expose poruszył także kwestię NATO i wyjaśnił, że „Polska będzie dążyć do zwiększenia struktury NATO w regionie”. Szef polskiej dyplomacji wspomniał o pogłębieniu więzi w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Jako najwyższy priorytet polskiej polityki zagranicznej wskazał bezpieczeństwo narodowe. „Stare hasło każdej rozsądnej dyplomacji: przede wszystkim bezpieczeństwo - jest zatem także i naszym drogowskazem” - tłumaczył. Minister uznał też, że „Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem”. Dodał, że te instytucje nie są uprawnione do instruowania rządów i parlamentów narodowych. Odniósł się także do burzy wokół nowelizacji ustawy o IPN. Ta debata „uświadomiła różnicę pamięci historycznej Polaków i Żydów. Dbanie o prawdę historyczną to także zachowanie miejsc pamięci o Holokauście” - powiedział Jacek Czaputowicz.
Mam nadzieję, że moje wystąpienie posłuży do otwartej i odpowiedzialnej debaty politycznej prowadzonej w przekonaniu, że polityka zagraniczna jest sprawą narodową, a nie partyjną i powinna być wyłączona spod politycznej rywalizacji - powiedział minister spraw zagranicznych.
Polonia to niezwykle ważny element narodowej wspólnoty - oświadczył Czaputowicz. Dodał, że w kwestiach praw mniejszości polskiej na Litwie odnotowujemy istotny postęp. Jak dodał, "Polacy w Niemczech oczekują na realizacją zobowiązań traktatowych".
Bdziemy zatrudnia mode, dobrze wyksztacone osoby. Dziki wprowadzeniu dwch rekrutacji do Akademii Dyplomatycznej, bdziemy ksztaci 60 aplikantw rocznie.#exposeMSZ pic.twitter.com/ZhiWtzOUbw
MSZ_RP21 marca 2018
Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową 2,5 mld zł. Znaczącą pozycją - 167 mln zł - była pomoc na rzecz ludności dotkniętej kryzysami na Bliskim Wschodzie, w tym uchodźców syryjskich.
.@polskapomoc jest inwestycj w stabilno i bezpieczestwo wiata, a przez to i #Polska#exposeMSZ pic.twitter.com/mE1VuuxXlo
MSZ_RP21 marca 2018
Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego; jak długo ono istniało, tak długo broniło życia, bezpieczeństwa i wolności wszystkich swoich obywateli.
Debata wokół nowelizacji ustawy o IPN uświadomiła różnicę pamięci historycznej Polaków i Żydów; dbanie o prawdę historyczną to także zachowanie miejsc pamięci o Holokauście.
Naszym głównym partnerem na kontynencie azjatyckim jest Chińska Republika Ludowa; w tym roku odbędzie się kolejna edycja Forum Regionów Polska-Chiny w Chengdu - oświadczył Czaputowicz.
Szef MSZ powiedział, że w 2017 roku nasze obroty handlowe osiągnęły blisko 30 mld dolarów. Rośnie pozycja Polski w transporcie towarów pomiędzy Chinami i Europą; już dziś 90 proc. transportu kolejowego pomiędzy Chinami a Unią Europejską przechodzi przez terminal w Małaszewiczach. W ubiegłym roku Polskę odwiedziło 140 tys. chińskich turystów. Mamy nadzieję, że konsekwencją tego będzie wzrost wzajemnych inwestycji - powiedział.
Oczekujemy na wizytę prezydenta Izraela w Polsce, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyć będzie w Marszu Żywych.
Niepodległa, demokratyczna i stabilna Ukraina jest z polskiego punktu widzenia niezbędnym elementem porządku i bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył szef MSZ. Ocenił jednak, że "wprowadzony przez Ukrainę zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów jest trudny do zrozumienia i utrudnia prowadzenie dialogu". Odnosząc się do tego zakazu minister powiedział, że "mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie on uchylony".
Niepodlega, demokratyczna i stabilna #Ukraina jest z polskiego punktu widzenia niezbdnym elementem porzdku i bezpieczestwa europejskiego.#exposeMSZ pic.twitter.com/r64DAmuFyp
MSZ_RP21 marca 2018
Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one własnością Polski, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym.
Za niezbędne uznajemy utrzymanie dialogu politycznego z Rosją. Jego istotą nie może być jednak ignorowanie jej obecnej agresywnej polityki wobec Zachodu. Rosja w ostatnich latach naruszyła wiele traktatów.
Polityka wschodnia naley do najwaniejszych wymiarw polskiej polityki zagranicznej.Niezbdne jest utrzymanie dialogu politycznego z #Rosja. Jego istot nie moe by jednak ignorowanie jej obecnej agresywnej wobec Zachodu polityki.#exposeMSZ pic.twitter.com/VChLVv8ODw
MSZ_RP21 marca 2018
W kontekście wzmacniania europejskich zdolności obronnych Czaputowicz mówi, że nie można zapominać o "naszych brytyjskich sojusznikach". Podkreślamy, że Unia Europejska potrzebuje Wielkiej Brytanii także po jej wyjściu z tej organizacji. Związki obu podmiotów powinny być maksymalnie bliskie, ale oparte na równowadze praw i obowiązków. Dążymy do zapewnienia ochrony praw nabytych przez obywateli polskich mieszkających na Wyspach.
Szef MSZ dodaje, że Polska opowiada się za dalszym rozszerzeniem Unii. Aktywnie wspieramy europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich i dzielimy się naszymi doświadczeniami na drodze do członkostwa.
Rozwj wsppracy regionalnej jest jednym z naszych nadrzdnych priorytetw.W #V4 odczuwamy rosnc wol wspdziaania na rzecz realizacji wsplnoty interesw. Warszawski szczyt w 2017, poczony z wizyt prezydenta #USA, nada Inicjatywie Trjmorza now dynamik.#exposeMSZ pic.twitter.com/56X8KUQ9Wj
MSZ_RP21 marca 2018
Szef MSZ podkreśla, że Polska chce "uczestniczyć w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego". Jesteśmy jednak przeciwni narzuceniu systemu obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że kierują się oni do tych państw, które są w stanie zapewnić im lepsze warunki życia - twierdzi.
Wanym partnerem pozostaje #Francja, z ktr cz nas szczeglne wizi historyczne i kulturowe. #exposeMSZ pic.twitter.com/eQxtJII3ix
MSZ_RP21 marca 2018
#Niemcy s naszym gwnym partnerem politycznym i gospodarczym w #UE i sojusznikiem w #NATO#exposeMSZ pic.twitter.com/gg3tTDNKVa
MSZ_RP21 marca 2018
Do odrzucenia protekcjonizmu, którego wyrazem jest projekt dyrektywy o pracownikach delegowanych wzywa szef MSZ. Wierzymy w zintegrowany, jednolity rynek europejski i cztery wolności, podkreślam - wszystkie cztery wolności: przepływu towarów, kapitału, usług i osób, a nie tylko niektóre z nich - dodaje.
Opowiadamy się za ambitnym budżetem UE, uzupełnieniem braków przez rezygnację z rabatów i wzrost składek. Deklarujemy gotowość stosownego zwiększenia składki wpłacanej przez Polskę.
Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem, uprawnionymi do instruowania rządów i parlamentów narodowych - mówi w swoim expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Podkreśla, że Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, iż "Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie", a "wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich".
Obywatele chcą, by ich głos miał znaczenie. Rosnąca fala sprzeciwu wobec integracji na kontynencie europejskim nie jest przyczyną demokratycznej słabości Unii, lecz jest jej skutkiem - przekonuje minister.
Z ubolewaniem przyjlimy decyzj KE o uruchomieniu procedury art. 7 TUE. Bronimy naszego prawa do przeprowadzenia reform wymiaru sdownictwa zgodnych z oczekiwaniami Polakw. Reformy te nie naruszaj zasad demokratycznego pastwa prawa, a wrcz te zasady umacniaj. #exposeMSZ pic.twitter.com/xKIVqhNzoI
MSZ_RP21 marca 2018
Min. #Czaputowicz przedstawia #exposeMSZ w @KancelariaSejmu pic.twitter.com/ttHZyOlvMr
MSZ_RP21 marca 2018
Komisja Europejska nie jest superrządem - twierdzi Czaputowicz.
Jak przekonuje Czaputowicz, jednym z najważniejszych zadań rządu polskiego jest "zapewnienie równoprawnego i podmiotowego udziału naszego kraju w kształtowaniu procesu integracji europejskiej".
Wierzymy w zintegrowany, jednolity rynek europejski i wszystkie cztery wolności, a nie tylko niektóre z nich - mówi minister spraw zagranicznych. Jesteśmy zwolennikami wolnej konkurencji. Protekcjonizm ogranicza konkurencyjność i wzrost gospodarczy, prowadzi do spadku znaczenia Unii Europejskiej w świecie - dodaje.
Nic tak nie szkodzi idei integracji europejskiej jak faktyczna nierwno jej pastw czonkowskich wobec prawa, stosowanie podwjnych standardw i odchodzenie KE od roli obiektywnej straniczki traktatw ku funkcji instrumentu w rkach niektrych pastw.#exposeMSZ pic.twitter.com/XoNci8n39l
MSZ_RP21 marca 2018
Unia silna to cieszca si poparciem wchodzcych w jej skad pastw i narodw, a sprawna to majca mandat demokratyczny do wykorzystywania zasobw wytwarzanych przez obywateli do realizacji demokratycznie okrelonych celw.#exposeMSZ pic.twitter.com/rIAoeYi44D
MSZ_RP21 marca 2018
Minister @MSZ_RP Jacek Czaputowicz przedstawia informacj o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 r. Wystpieniu przysuchuj si @prezydentpl, @PremierRP, czonkowie rzdu, korpus dyplomatyczny i posowie. Transmisja https://t.co/NfPI2XzxnD #exposeMSZ pic.twitter.com/utAozokYs1
KancelariaSejmu21 marca 2018
Czaputowicz mówi też, że Polska będzie dążyć do "bardziej trwałego zakotwiczenia elementów amerykańskich sił zbrojnych" na swoim terytorium.
Czaputowicz podkreśla, że Polska od lat przeznacza na obronność 2 proc. PKB, co zgodne jest z wymogami NATO. Dodał jednak, że silny wzrost gospodarczy i "zmiana sposobu liczenia" spowodowały, że w 2017 r. przeznaczyliśmy 1,99 proc. PKB na obronność. Nie oznacza to jednak odejścia od wyznawanej przez nas zasady, że od wielkości nakładów na obronę zależy wiarygodność polityki odstraszania i obrony NATO - mówi.
Jacek Czaputowicz podkreśla, że najwyższym priorytetem polskiej polityki zagranicznej jest bezpieczeństwo narodowe. Stare hasło każdej rozsądnej dyplomacji: przede wszystkim bezpieczeństwo - jest zatem także i naszym drogowskazem. Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej, oprócz oczywistego oparcia w systemie obronnym państwa polskiego, ufundowane jest na sile i spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówi.
Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek krokom prowokującym powstanie podziałów transatlantyckich - dodaje Czaputowicz.
Naszym celem jest dalsze pogłębienie więzi w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi - mówi szef polskiej dyplomacji.
Polska opowiada się za utrzymaniem przez NATO polityki "otwartych drzwi" - mówi szef MSZ. Dodał, że jako Polska chcemy rozwijać współpracę z państwami partnerskimi: Finlandią, Szwecją, Ukrainą, Mołdawią i Gruzją.
Bezpieczestwo narodowe Rzeczypospolitej, oprcz oczywistego oparcia w systemie obronnym pastwa polskiego, ufundowane jest na sile i spjnoci #NATO#exposeMSZ pic.twitter.com/IDRnnjS1N5
MSZ_RP21 marca 2018
Naczelna zasada, którą kieruje się polska polityka zagraniczna, to zasada podmiotowości - odzwierciedlona hasłem "nic o nas bez nas". Wzbrania ona uznawania za wiążące jakichkolwiek decyzji podejmowanych na nasz temat bez naszego udział - mówi w Sejmie Czaputowicz.
Staliśmy się państwem dostarczycielem wspólnego bezpieczeństwa, a nie tylko jego odbiorcą.
Polska będzie dążyć do zwiększenia struktury NATO w regionie - mówi szef MSZ. Celem dyplomacji polskiej jest zwiększenie sprawności działania Sojuszu - dodaje.
Wojskowa obecność Stanów Zjednoczonych w Europie i ich silna pozycja w NATO ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego Polski i całego regionu.
Na Polsce, jako największym państwie w regionie, leży główny ciężar promocji i obrony zbieżnych z polskimi interesów naszych regionalnych partnerów.
Niebywae! Rozpoczo si expos szefa @MSZ_RP a sala sejmowa wieci pustkami. Wielu nieobecnych posw PiS. Nieobecny te Jarosaw Kaczyski. @RMF24pl pic.twitter.com/PVNnt3wb4v
patrykmichalski21 marca 2018
Zagrożeniem dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jest polityka Rosji - mówi Czaputowicz.
Szef dyplomacji powiedział, że współpraca między rządem a prezydentem wzmacnia pozycję Polski za granicą.
Minister spraw zagranicznych, jak każdy inny członek Rady Ministrów, odpowiada przed Sejmem, który kontroluje, powołuje i odwołuje ministrów, czyniąc każdego z nich odpowiedzialnym za prowadzenie tej dziedziny spraw RP, którą mu w imieniu suwerena - czyli narodu - powierza - mówi w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Trwaj ostatnie przygotowania do #exposeMSZ min. #Czaputowicz w @KancelariaSejmu. pic.twitter.com/6MXoYMEPEk
MSZ_RP21 marca 2018