Prezydencki minister Krzysztof Szczerski spotkał się w Warszawie z senatorami USA Jeanne Shaheen i Richardem Durbinem. Poinformował, że zaapelował do polityków Partii Demokratycznej o ponadpartyjne wsparcie dla obecności wojsk USA w Polsce i dla dwustronnego partnerstwa.

REKLAMA

Rozmawialiśmy o amerykańskiej polityce bezpieczeństwa. Apelowałem o ponadpartyjne wsparcie dla obecności amerykańskiej w Polsce i dla partnerstwa polsko-amerykańskiego. Senatorowie zapewnili mnie, że to poparcie ma charakter ponadpartyjny i że oni także wspierają kontynuowanie współpracy polsko-amerykańskiej - powiedział Szczerski.

Zabiegamy o to, żeby zbudować w USA wsparcie dla Polski, które jest ogólnym przekonaniem polityków amerykańskich wszystkich opcji do tego, że polsko-amerykańska współpraca to wartościowe partnerstwo. Te zabiegi będą nadal prowadzone zarówno w środowisku Partii Republikańskiej, Partii Demokratycznej, jak i w administracji prezydenckiej - mówił minister.

Jak zaznaczył, polskie zabiegi skupiają się także na tym, aby to poparcie "znalazło swój wydźwięk także w polityce budżetowej USA i w polityce nominacyjnej".

Według Szczerskiego, rozmowa dotyczyła też sytuacji w regionie i perspektyw pokoju na Ukrainie.

Zapewniałem, że Polska jest zainteresowana tym, aby zgodnie z porozumieniami mińskimi doprowadzić do deeskalacji konfliktu na Ukrainie, a potem do pokojowego jego zakończenia. Wyraziłem zaniepokojenie, że sytuacja na wschodzie Ukrainy bynajmniej nie uspokaja się, a ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy dalecy od deeskalacji tego konfliktu - relacjonował prezydencki minister.

Poinformował, że rozmowa dotyczyła także relacji transatlantyckich. Przekazałem naszą ocenę sytuacji europejskiej, czyli tych wyzwań, przed którymi stoi UE - powiedział.

Jak dodał, duża część rozmowy była też poświęcona Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się przed kilkoma dniami w Monachium. Podkreślałem, że prezydent Andrzej Duda był tam ważnym rzecznikiem jedności Zachodu. Mówiłem, że dla Polski integracja ze światem Zachodu od zawsze była rozumiana jako integracja euroatlantycka. Polska zawsze łączyła chęć członkostwa i w NATO i w UE. Dla nas to były zawsze dwie strony jednego medalu, nigdy rzeczy przeciwstawne - mówił Szczerski.

Według niego "wśród partnerów po drugiej stronie Atlantyku jest to doceniane, że Polska jest rzecznikiem euroatlantyckiego wymiaru integracji Zachodu; dla Polski Zachód oznacza i NATO i UE razem, a nie rozdzielnie".

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, podczas rozmowy prezydenckiego ministra z amerykańskimi senatorami poruszono kwestie stosunków dwustronnych, polityki bezpieczeństwa oraz polityki energetycznej, a także omówiono niedawną konferencję bezpieczeństwa w Monachium w kontekście stosunków transatlantyckich.

(łł)