W Niedzielę Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Tego dnia Kościół wspomina triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy poprzedzony wskrzeszeniem Łazarza. W nabożeństwie Niedzieli Palmowej radość tego wydarzenia przeplata się z powagą męki jaka czeka Chrystusa.
Niedziela Palmowa - dzień inicjujący Wielki Tydzień w kalendarzu może pojawić się pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Już w czwartym wieku w Jerozolimie powstał zwyczaj, zgodnie z którym tego dnia patriarcha otoczony radośnie okrzykującym tłumem wsiadał na oślicę i wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Na Zachodzie zwyczaj ten wszedł w powszechną praktykę w piątym i szóstym wieku.
Kojarzone z Niedzielą Palmową święcenie palm oraz procesje zdobyły popularność w dziewiątym wieku. Dwieście lat później włączono do liturgii papieskiej. Nazwa "Niedziela Palmowa" przyjęła się po soborze trydenckim (1545-1563). Obecnie tego dnia kapłan zakłada szaty koloru czerwonego, a odbywająca się w Palmową Niedzielę procesja ma charakter triumfalny. Kościół podkreśla, że Jezus wkracza do Jerozolimy jako Król i Pan i nawet jeżeli kilka dni później umiera okrutną śmiercią, to nie pozbawia go to majestatu.
Charakterystycznym elementem obchodów Niedzieli Palmowej są palmy przynoszone do kościołów przez wiernych. Są one też tematem wielu ludowych wierzeń:
- poświęcona palemka ma ochronić ludzi, ich domy i zwierzęta przed chorobami, czarami i ogniem
- poświęcona gałązka wystawiona w oknie podczas burzy ocali dom przed piorunem
- poświęcona gałązka ma właściwości lecznicze - połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane bazie dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą
- palmę przynoszoną do kościoła należy zrobić własnoręcznie - piękna palma miała prawić, że dzieci będą zdrowo rosnąć