Na niedzielę 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce każdego roku na drogach ginie ponad 2700 osób. Śląscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przygotowali spot, który pokazuje, jak kończy się nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

REKLAMA

Zdarzają się dni, ze ofiar nie ma prawie w ogóle. Pamiętamy dzień 1 listopada, kiedy w całym kraju nie doszło do wypadku śmiertelnego. Niestety u nas na Śląsku w ostatni czwartek i piątek były już 4 takie wypadki - mówi sierżant sztabowy Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Dodaje, że każdego roku w wypadkach drogowych ginie w Polsce ponad 2700 osób, średnio 7 dziennie. Główne grzechy kierowców to nadmierna prędkość, niezastosowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, wjazd na skrzyżowanie na "późnym żółtym" lub na czerwonym świetle i prowadzenie po alkoholu - wymienia młodszy aspirant Szymon Czysz ze śląskiej drogówki.

Spot policjantów możecie zobaczyć poniżej:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Spot śląskich policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego

Na drogach jest trochę mniej wypadków

O drogowych statystykach przy okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych mówił również Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W 2020 roku zginęło 2 491 osób. Jeszcze w 2011 roku było to aż 4 189 ofiar - podał Opas.

Tegoroczne dane za pierwsze 10 miesięcy to 19 110 wypadków, w których zginęły 1 864 osoby. Są to liczby mniejsze niż w latach ubiegłych, nawet biorąc pod uwagę 2020 rok, który był okresem związanym ze szczytem epidemii koronawirusa. W 2020 roku, w tym samym czasie, odnotowaliśmy 20 171 wypadków, w których śmierć poniosły 22 804 osoby. W 2019 roku wypadków było 25 298, a na drogach zginęło 2 435 osób - wyliczył.

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich - dodał.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 r. z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).