Jeszcze w tym tygodniu 25 nowoczesnych automatycznych pomp strzykawkowych trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Wszystko dzięki wczorajszemu "Biegowi dla Małych Serc", w którym udział wzięły cztery tysięcy osób.

REKLAMA

Zebrane w czasie biegu pieniądze pomogą w zakupie niezbędnego sprzętu. W tej chwili trwa liczenie zebranych funduszy.

Myślę, że pompy trafią do nas już w tym tygodniu, bo firma nam zawierzy, że pieniądze będą. Pompy mogą przekazać nam od razu - ja zresztą już je zamówiłem wiedząc, że zbliża się nasza impreza, która - jak jestem przekonany - zakończy się sukcesem finansowym (...). I pompy będą lada dzień, bo są nam bardzo potrzebne - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Prof. Skalski: pompy strzykawkowe trafią do nas w tym tygodniu

Organizatorami "Biegu dla Małych Serc" były Klub Dystans i Fundacja Schola Cordis.

Bardzo dziękuję wam, że jesteście tutaj. Kiedy widzę to morze głów, serce rośnie. Jesteście kochani, że chcecie uczestniczyć w tej akcji zbiórki środków na sprzęt dla kliniki kardiochirurgii dziecięcej. Cieszmy się, że mamy taką klinikę, gdzie możemy leczyć dzieci, ale wymaga ona odnawiania sprzętu, który się zużywa - mówił wczoraj do biegaczy prof. Skalski, który jest także prezesem Fundacji Schola Cordis.

Prof. Skalski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest wdzięczny za każdą kwotę, jaką uda się zebrać dzięki biegaczom. Otwarte serca są dla nas najważniejsze - mówił. Wszystkie środki przeznaczamy dla naszych dzieci, żeby je lepiej i bezpieczniej leczyć - podkreślił.

Strzykawki automatyczne (pompy strzykawkowe) wykorzystywane są wtedy, gdy konieczne jest podawanie wielu leków w bardzo małych objętościach w okresie pooperacyjnym. To urządzenia, które umożliwiają bardzo precyzyjną podaż leku. Chodzi o dawki tak niewielkie, że czasem ułamek mililitra podawany jest na godzinę.

(ph)