Kryzys gospodarczy powiększa grono ludzi żyjących na skraju ubóstwa. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym roku będzie to aż 100 milionów osób. W Polsce w biedzie żyją cztery miliony ludzi. To ponad 11 procent całego społeczeństwa.

REKLAMA

Ponad dwa miliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie. Kolejne dwa miliony muszą się utrzymać za mniej niż 500 złotych miesięcznie. Jak się okazuje, w Polsce najbardziej zagrożone biedą są dzieci. W zeszłym roku stanowiły one aż jedną trzecią populacji, zagrożonej skrajnym ubóstwem. Świadczy to o tym, że bieda jest zjawiskiem dziedzicznym i dotyka tych najbardziej bezbronnych. W Unii Europejskiej jesteśmy jakby w czołówce krajów o największym ryzyku ubóstwa dzieci - mówi Anna Bieńkuńska z Głównego Urzędu Statystycznego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Problem ubóstwa w Polsce niestety nie maleje od lat. Anna Osińska z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu zwraca uwagę na to, że do dotkniętych biedą trzeba wyciągnąć rękę. Bo bieda to nie jest tylko kwestia materialna. Bieda to jest również izolacja, to jest poczucie, że nie decydujemy o własnym życiu, poczucie braku wolności - podkreśla:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem, który przypada 17 października, w Warszawie zastanawiano się nad tym, jak zaradzić przerażającym statystykom. Recept znaleziono kilka. Jakie? Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Kamili Biedrzyckiej, która przysłuchiwała się obradom:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio