Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, zdobywając 30 proc. głosów – wynika z sondażu CBOS. Do urn chce iść 75 proc. badanych, ale spora część z nich nie wie jeszcze, na kogo oddałaby swój głos.
Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę wyraziło 30 proc. zadeklarowanych wyborców, o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu CBOS z sierpnia. Na takim samym poziomie jak w sierpniu kształtuje się poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą chce głosować 21 proc. ankietowanych.
Od sierpnia stabilne są również notowania Polski 2050 Szymona Hołowni, którą popiera co dziesiąta osoba zamierzająca uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.
Lepiej niż miesiąc temu wypada w badaniu Lewica, na którą chce głosować 6 proc. potencjalnych wyborców (o 2 punkty więcej niż sierpniu). CBOS podkreśla, że to najlepszy wynik Lewicy w badaniach od maja 2021 roku.
Po okresie rosnącego poparcia dla Konfederacji, notowania tego ugrupowania znacząco się pogorszyły. We wrześniu zamiar poparcia go w wyborach do Sejmu deklaruje 4 proc. badanych. (spadek o 3 punkty proc.).
Poparcie dla Koalicji Polskiej we wrześniu jest takie samo, jak w sierpniu i wynosi 2 proc. Nie zmieniło się też poparcie dla Kukiz'15. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, ugrupowanie to popiera 1 proc. badanych. Również 1 proc. ankietowanych deklaruje chęć oddania głosu na inne ugrupowanie.
Udział w wyborach zadeklarowało 75 proc. badanych (o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio). Bez zmian utrzymuje się liczba osób wahających się, czy wziąć udział w głosowaniu (13 proc.), a o 1 punkt proc. wzrósł odsetek wyborców zakładających, że nie wezmą udziału w wyborach parlamentarnych (12 proc.).
CBOS zwraca uwagę, że utrzymywaniu się wysokiego poziomu mobilizacji wyborczej towarzyszy duży odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Obecnie niezdecydowani, na kogo głosować, stanowią jedną piątą potencjalnych wyborców (wzrost z 18 proc. do 20 proc. od sierpnia do września).
Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło od 5 do 15 września na 1119-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL.