Sędziowie Bartłomiej Sochański i Jakub Stelina są kandydatami na wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, których w czwartek wskazało Zgromadzenie Ogólne sędziów TK - poinformowało biuro prasowe Trybunału. Kandydatury zostaną przedłożone prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przez Trybunałem Konstytucyjnym, wiceprezesa Trybunału - podobnie jak prezesa - powołuje Prezydent RP spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne.
Wcześniej z kandydowania na funkcję wiceprezesa TK zrezygnowała sędzia Krystyna Pawłowicz. "Dla dobra Trybunału Konstytucyjnego, rano zrezygnowałam z kandydowania na funkcję wiceprezesa Trybunału. Za ponad rok - wybory na Prezesa Trybunału" - napisała w czwartek Pawłowicz na Twitterze.
Na początku lipca zakończyła się sześcioletnia kadencja, jako wiceprezesa TK, sędziego Mariusza Muszyńskiego.
Dla dobra Trybunau Konstytucyjnego,rano zrezygnowaam z kandydowania na funkcj wice Prezesa Trybunau.Za ponad rok - wybory na Prezesa Trybunau.Prezydentowi zostan przedstawione dwie kandydatury na stanowisko wice Prezesa TK : s.Bartomiej SOCHASKI i s.Jakub STELINA
KrystPawlowiczJuly 20, 2023
Sędzia Sochański ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 r. uzyskał tytuł radcy prawnego. W latach 1983-1987 był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Od 1987 r. wykonywał zawód adwokata. W latach osiemdziesiątych XX w. angażował się w działalność NSZZ Solidarność. W latach 1994-1998 sprawował urząd prezydenta Szczecina. Sędzią TK jest od 9 kwietnia 2020 r.
Sędzia Stelina ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1999 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy pt. Związkowa zdolność układowa, napisanej pod kierunkiem prof. Lecha Kaczyńskiego, a w 2006 r. - stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy pt. Charakter prawny stosunku pracy z mianowania. W 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie urzędniczym i prawie zabezpieczenia społecznego. Sędzią TK jest od 5 grudnia 2019 r.