Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed złej jakości powietrzem w kilku powiatach w Wielkopolsce. Chodzi o okolice Szamotuł, Pleszewa, Poznania i Kalisza.

REKLAMA

Jak informuje reporter RMF FM Mateusz Chłystun, stacja pomiarowa na poznańskich Jeżycach pokazywała w środę przed południem 135 mikrogramów pyłu zawieszonego w metrze sześciennym powietrza. Dla porównania wczoraj było to niewiele ponad 70 mikrogramów. Rano inne źródła wskazywały nawet na 200 mikrogramów szkodliwych substancji w tej samej ilości powietrza. To oznacza bardzo złą jego jakość.

Jak ostrzega wydział ochrony środowiska urzędu miasta - dzieci, starsze osoby i alergicy mogą dziś odczuwać poważne problemy z oddychaniem. Zaleca się więc ograniczenie aktywności na zewnątrz.

W Poznaniu obowiązuje dziś zakaz palenia w piecach i kominkach węglem czy drewnem, pod warunkiem, że nie jest to jedyne źródło ciepła w domu. `

Smog także na Śląsku

Smog dzisiaj daje się we znaki także mieszkańcom województwa śląskiego. Rano źle oddychało się w Beskidach. Najgorszej jakości powietrze jest w Żywcu i okolicy. Nieco lepiej, choć też są tam przekroczenia norm, oddycha się w Ustroniu. Poza tym złej jakości powietrze jest jeszcze w Cieszynie oraz Bielsku-Białej.

RCB radzi: Gdy powietrze jest zanieczyszczone zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu, zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz, ogranicz wietrzenie pomieszczeń.

Co to jest pył zawieszony?

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.