Kraków, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Kędzierzyn Koźle, Kielce, Małogoszcz, Częstochowa, Jelenia Góra, Wrocław, Poznań, Łódź, Pabianice, Warszawa, Bydgoszcz, Grudziądz, Kościerzyna - wszędzie tam o poranku był bardzo zły stan powietrza. Z powodu smogu w Krakowie kierowcy mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. Darmowe przejazdy dziś także na Śląsku - kierowcy aut mogą darmo korzystać z autobusów i tramwajów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz z pociągów Kolei Śląskich.

REKLAMA

>>>TUTAJ ZNAJDZIECIE AKTUALNĄ INFORMACJĘ NT. STANU POWIETRZA W POLSCE<<<

Z powodu smogu dziś w Krakowie obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów. O poranku na al. Krasińskiego norma szkodliwego PM10 była przekroczona blisko pięciokrotnie. Na Podhalu stężenie pyłu przekroczone jest czterokrotnie, a w Oświęcimiu aż dziewięciokrotnie.

To drugi dzień z rzędu, kiedy w mieście, z powodu przekroczonych norm szkodliwego pyłu PM10, będzie obowiązywał bezpłatny transport autobusami i tramwajami. Darmowa komunikacja obowiązuje także w gminach sąsiednich.

Podróż bez biletu jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

>>>TUTAJ ZNAJDZIECIE MAPĘ NIEZALEŻNYCH PYŁOMIERZY W KRAKOWIE I OKOLICY<<<

Na Śląsku o poranku najgorzej było w Tychach - norma była przekroczona siedmiokrotnie, Sosnowcu i Częstochowie - tam norma stężenia PM10 była przekroczona blisko pięciokrotnie. Niewiele lepiej było w Katowicach i Dąbrowie Górniczej - tam normy zostały przekroczone blisko czterokrotnie. W nocy godzinne odczyty stężeń w Rybniku znów o północy przekroczyły wartość 1000 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześcienny (20-krotne przekroczenie). Stężenie pyłu zaczęło tam jednak szybko spadać i o godz. 5. nad ranem nie przekraczało już normy.

Na Śląsku do północy kierowcy aut mogą darmo korzystać z autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. To samo dotyczy Kolei Śląskich. Właściciele samochodów mogą do północy w nocy z czwartku na piątek podróżować komunikacją miejską bez biletu - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Także do północy możliwe są bezpłatne przejazdy pociągami należących do samorządu województwa Kolei Śląskich. Za darmo można jeździć wszystkimi pociągami tego przewoźnika, na wszystkich liniach, za wyjątkiem przygranicznego odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem.

Podczas kontroli biletów w pociągach KŚ należy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, mogą podróżować dodatkowo dwie osoby towarzyszące.

Zła sytuacja także w innych województwach

Bardzo zła sytuacja także w Poznaniu - tam o poranku norma PM10 była przekroczona ponad pięciokrotnie. Niewiele lepiej było w Kaliszu - stężenie pyłu PM10 było czterokrotnie wyższe niż dopuszczalne.

W Łódzkiem o poranku najgorzej było w Pabianicach - tam norma szkodliwego pyłu PM10 została przekroczona blisko pięciokrotnie. Bardzo ciężko oddychało się także w Łodzi - stężenie pyłu PM10 było blisko czterokrotnie wyższe niż dopuszczalne.

W Warszawie normy były przekroczone niespełna trzykrotnie. Podobnie było o poranku we Wrocławiu i w Bydgoszczy. We Wrocławiu rano stacje pomiarowe przy ul. Wiśniowej i Korzeniowskiego stężenie pyłu PM2,5 są przekroczone siedmiokrotne. W Jeleniej Górze, Legnicy czy Kłodzku czterokrotnie przekroczone jest stężenie pyłu PM 10. Na Dolnym Śląsku najczystszym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Wałbrzycha i Ząbkowic Śląskich.

Pył PM2,5 najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Alergolog prof. Ewa Czarnobilska o wpływie smogu na nasze zdrowie

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza.

W internecie można na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia w poszczególnych rejonach świata. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. TUTAJ ZNAJDZIECIE AKTUALNĄ INFORMACJĘ.


(mpw)