Dzięki Waszej pomocy doposażymy dziecięce oddziały psychiatryczne w siedmiu miastach. Właśnie na ten cel przeznaczymy w tym roku pieniądze z naszej loterii Świetny Mikołaj! Na oddziale dzieci i młodzieży Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie trafią m.in. zabawki sensoryczne.
Wspólnie z Wami, Słuchaczami RMF FM, doposażymy siedem poradni psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Dzięki Waszemu udziałowi przekażemy na ten cel pieniądze z loterii Świetny Mikołaj w RMF FM. Przez grudzień udało się zebrać 200 tysięcy złotych.
Wyposażenie trafi do siedmiu placówek:
- Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze
- Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje"
- Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie
- Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu
- Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
- Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży (Szpital Uniwersytecki w Krakowie)
Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego to jedyny szpital psychiatryczny w Olsztynie i jednocześnie największa taka placówka w regionie. Placówka posiada jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim. Leczone są na nim dzieci od czwartego do osiemnastego roku życia. Oddział zajmuje się leczeniem wszelkiego typu zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, m.in. nadpobudliwości, nerwic dziecięcych, zaburzeń odżywiania.
Przy oddziale funkcjonują szkoły w których dzieci i młodzież mogą kontynuować naukę. To Szkoła Podstawowa nr 21 Specjalna dla Uczniów z Zaburzeniami Psychicznymi oraz XVII Liceum Ogólnokształcące Specjalne dla Uczniów z Zaburzeniami Psychicznymi obejmujące kształceniem z przedmiotów ogólnokształcących również uczniów szkół zawodowych, branżowych i technikum.
Różnego rodzaju placówki czy telefony zaufania pokazują, że niestety oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży są coraz bardziej potrzebne. Niestety dostrzegamy, że wiek naszych pacjentów jest coraz niższy. Trafiają się dzieci z poważnymi zaburzeniami czy nawet myślami samobójczymi już w wieku 10-11 lat - mówi psycholog Pani Anna Ślesińska, która pracuje na wspomnianym oddziale.
Dzięki słuchaczom RMF FM będziemy mogli doposażyć oddział dziecięcy w tym szpitalu. Na oddział trafią m.in. kwestionariusze osobowości Eysencka EPQ-R, które pomagają diagnozować chorych. Lekarze poprosili też o kwestionariusze radzenia sobie w sytuacjach stresowych, a także o przedmioty sensoryczne - m.in. zabawki - pieski sensoryczne oraz kołdry obciążeniowe. Niektórzy pacjenci mają problemy z napięciem mięśniowym, ze stresem. Takie zabawki czy przedmioty sensoryczne pomagają w leczeniu - mówi psycholog.
Psychiatria dzieci i młodzieży od lat znajduje się w stanie zapaści - to przepełnione szpitale, brak personelu medycznego, za niska wycena świadczeń medycznych. Teraz dodatkowo i tak już trudną sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa. Wielokrotnie mówiliśmy o tym w Faktach RMF FM i pisaliśmy na RMF24.pl.
Pandemia Covid-19 doprowadziła do poważnego kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków. Naukowcy wskazują na praktycznie dwukrotny wzrost liczby przypadków depresji i stanów lękowych u młodych ludzi. Lekarze z kolei przyznają, że w lockdownie na oddział psychiatrii dziecięcej trafiali młodzi pacjenci, którzy wcześniej nie mieli skłonności depresyjnych.