Pochodzi z czasów, gdy w Jerozolimie król Salomon budował słynną świątynię i tysiące lat przeleżał ukryty w ziemi. Do muzeum w Kamieniu Pomorskim trafił skarb z X wieku przed naszą erą.
Wykonany z brązu przedmiot został pod koniec października odnaleziony na polu, podczas prac rolnych. Rolnik o znalezisku poinformował muzeum. Historycy postanowili przeszukać okolicę, w której ciągnik wykopał artefakt. Intuicja ich nie myliła. Na obszarze 20 metrów kwadratowych znaleźli 7 przedmiotów. Znaleziska są bezcenne.
Skarb spod Kamienia Pomorskiego to dwa brązowe naszyjniki. Jeden jest okrągły, skośnie nacinany. Drugi bardziej płaski. Niestety metal pękł. Uszkodzona w wyniku orki jest też bransoleta. Świetnie zachowały się natomiast grot włóczni oraz nóż. Tuleja grotu jest zdobiona, w rękojeści noża są wykonane otwory. Do tego jest sporej wielkości, bogato zdobiona spinka do odzieży, wykonana z cieniutkiej blachy z brązu. Przeznaczenia ostatniego przedmiotu historycy jeszcze nie określili, to wykonana z brązu tuleja, kiedyś o okrągłym przekroju, obecnie spłaszczona. Wiek znaleziska wstępnie szacowany jest na X wiek przed naszą erą. To oznacza, że ukryty w ziemi mógł przeleżeć nawet 3 tysiące lat.
Niejasne jest dlaczego ziemia pod Kamieniem Pomorskim kryła taki skarb. Być może został on tam zdeponowany jako ofiara dla bóstw.
(az)