2 ofiary śmiertelne i ponad 6 tysięcy interwencji strażaków - to, jak do tej pory, bilans wichur występujących w całej Polsce. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu jest 364 366 odbiorców.
Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że od północy do godziny 9 rano straż pożarna otrzymała 6 378 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1629), wielkopolskim (1379) i kujawsko-pomorskim (751) - sprecyzował.
Strażackie interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i uszkodzeń budynków. Jest niestety niebezpiecznie. Najtrudniejsze godziny przed nami - powiedział RMF FM Karol Kierzkowski.
W wyniku silnych wiatrów zginęły dwie osoby. W obu przypadkach drzewo przewróciło się na samochód - poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
W pierwszym przypadku w sobotę przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.
Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim (pow. Bialski), w miejscowości Międzyrzec Podlaski.
Na drodze lokalnej, na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód w wyniku czego jedna osoba zginęła- podał brygadier Karol Kierzkowski.
"W Olsztynie również drzewo spadło na samochód. Osoba jadąca autem została ranna" - dodał strażak.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które obejmują cały kraj - nawet do 130 km/h.
Będziemy mieli do czynienia z burzami, z intensywnym opadem deszczu, ale niewykluczone również, że mogą pojawić się trąby powietrzne. Proszę przestrzegać tych ostrzeżeń - mówił RMF FM Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeżeli widzimy czerwoną plamę na naszym województwie - czerwone ostrzeżenie trzeciego stopnia - to nie ignorujmy tego. Jeżeli chcemy wyjść na zewnątrz, zastanówmy się, czy warto ryzykować zdrowie i życie - dodał.
Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza, m.in. że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.
Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.
W związku z silnym wiatrem PKP Intercity opublikowało komunikat, w którym informuje, że mogą dziś występować duże utrudnienia w ruchu kolejowym. Rekomenduje też rezygnację z podróży.
Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji - wyjaśniono.
Powalone przez wichurę drzewa zablokowały w sobotę drogę krajową 16 w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Utrudnienie może potrwać przez ok. godzinę - podał w sobotę dyżurny GDDKiA w Olsztynie.
Według informacji drogowców, silny podmuch wiatru przewrócił na jezdnię 4-5 drzew. Nikomu nic się nie stało.
Do zdarzenia doszło w woj. zachodniopomorskim. "Powodem są drzewa powalone na tory przez silny wiatr" - poinformowało w sobotę PKP PLK.
Wszędzie służby techniczne są już na torach i pracują, by usuwać skutki tych wichur. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile to potrwa, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna. Służby są w stanie gotowości, reagujemy najszybciej, jak to jest możliwe- powiedział rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.
Utrudnienia występują na liniach: Słupsk-Stargard, Koszalin-Kołobrzeg, Białogard-Kołobrzeg, Chojna-Gryfino, Piła-Stargard, Szczecinek-Runowo Pomorskie.