Ponad 1100 wolontariuszy wyposażonych w worki na śmieci wyruszyło dzisiaj z miasteczka namiotowego na Równi Krupowej w Zakopanem na tatrzańskie szczyty i w tatrzańskie doliny, by posprzątać to, co nie powinno się tam nigdy znaleźć. Ważniejsze jednak od samego efektu posprzątania szlaków jest to, że ten tysiąc wolontariuszy pokaże kilku milionom turystów, którzy co roku odwiedzają Tatry, jak należy się w nich zachowywać.
Akcję po raz pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku. Dała wspaniałe efekty. Prawie 1000 wolontariuszy zebrał około 1,5 tony śmieci. W centrum Zakopanego na Równi Krupowej wzniesiono miasteczko namiotowe dla wolontariuszy. Wydarzeniu towarzyszyła akcja krwiodawstwa. Do oddania krwi zgłosiło się 47 osób, w tym 17 osób zarejestrowało się w banku szpiku! Takie efekty zmobilizowały organizatorów do dalszych działań. Powstało Stowarzyszenie Czysta Polska, które zajęło się przygotowaniem akcji.
Dzisiaj wcześnie rano wolontariusze wyruszyli na wybrane przez siebie wcześniej szczyty i w doliny. O godzinie 14 przekażą sobie pozdrowienia z tatrzańskich szczytów. Schodząc pozbierają wszystko, co pozostawili w górach ich poprzednicy, i pozostawią w wyznaczonych miejscach. Akcja ma akcent międzynarodowy, gdyż włączyli się do niej wolontariusze ze Słowacji. Jest też spora grupa harcerzy, którzy mają właśnie swój zlot pod Giewontem.
Organizatorzy chcą, by nie była to jednorazowa akcja sprzątania. Chcą zwrócić uwagę, że śmiecenie to "obciach". Ambasadorami tegorocznej edycji zostali Robert Makłowicz, Sebastian Karpiel Bułecka, Marcin Daniec, Włodzimierz Szaranowicz, Piotr Cyrwus i Grażyna Torbicka. Od początku wspiera ją także dziennikarka i prezenterka Anna Popek.
"Czyste Tatry" to nie tylko sprzątanie. Na Dolnej Równi Krupowej powstał Base Camp, w którym mieszkają wolontariusze i w którym odbywają się imprezy towarzyszące, w tym warsztaty pierwszej pomocy, blok górski (spotkania z ludźmi gór i projekcje filmów o tematyce górskiej i ekologicznej), akcja honorowego oddawania krwi, kiermasz outdoorowy, loty balonem na uwięzi i wiele innych atrakcji.
Wczoraj wolontariusze spotkali się z dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim, podróżniczką i eksploratorką Moniką Rogozińską i zdobywcą korony Himalajów Piotrem Pustelnikiem.
A za rok, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem organizatorów, wolontariusze wyruszą nie tylko w Tatry, ale w wiele pięknych, a zaśmieconych miejsc w naszym kraju, by pokazać innym, że Polska może być czysta. I takie jest hasło tej akcji: "Czyste Tatry - czysta Polska".