Po godz. 8. Senat wznowił obrady. Ma zająć się nowelizacjami ustaw: o służbie cywilnej oraz o radiofonii i telewizji, mają także odbyć się głosowania.
Po wznowieniu obrad marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zapowiedział uzupełnienie porządku obrad o nowele ustaw o służbie cywilnej i radiofonii i telewizji.
Sprzeciw wobec tego zgłosili wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) i senator Bogdan Klich (PO). Podnosili m.in., że podczas środowego posiedzenia Konwentu Senatu, nie były jeszcze zakończone prace sejmowe nad tymi dwiema nowelizacjami, i w ustalonym wówczas porządku obrad Senatu były tylko dwa punkty: nowelizacja tzw. ustawy oświatowej oraz ustawa wprowadzająca tzw. podatek bankowy.
Borusewicz zwracał uwagę, że Konwent może zdecydować o wprowadzeniu do porządku obrad tylko takich punktów, co do których jest już sprawozdanie odpowiedniej komisji, a podczas środowego posiedzenie Konwentu Seniorów takich sprawozdań wobec noweli ustawy o służbie cywilnej i noweli tzw. ustawy medialnej nie było.
Klich podnosił, że po tym, gdy nowelizacje trafiły do Senatu, nie odbyło się posiedzenie Konwentu Seniorów ws. wprowadzenia ich do porządku obrad obecnego posiedzenia, a - jak mówił - tylko w wyjątkowych przypadkach można uzupełnić porządek obrad decyzją Senatu w głosowaniu, a nie poprzez ustalenie na posiedzeniu Konwentu Seniorów.
Marszałek Senatu odpowiedział, że podczas środowego posiedzenia Konwentu Seniorów uprzedzał, że porządek obrad ma zostać uzupełniony o nowelizacje ustaw o służbie cywilnej i tzw. ustawy medialnej. Zaznaczył, że uzupełnienie porządku obrad jest możliwe, a teksty nowelizacji oraz dotyczące ich sprawozdania senackich komisji zostały senatorom dostarczone.
Klich wnioskował jednak, aby rozpatrzeć te dwa punkty na następnym posiedzeniu Senatu. Marszałek Karczewski poddał pod głosowanie najpierw swój wniosek o to, by Senat zajął się tymi dwiema nowelizacjami w czwartek. Za uzupełnieniem porządku obrad opowiedziało się 42 senatorów, przeciw było 7, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Następnie Karczewski ogłosił krótką przerwę w obradach Senatu. Po ich wznowieniu o przerwę poprosił senator Marek Martynowski (PiS). Po zakończeniu tej przerwy marszałek Senatu ogłosił ponowne głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad tych dwóch punktów. Tym razem za głosowało 50 senatorów, dwóch było przeciw.
Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która stanowi m.in., że wyższe stanowiska w SC będą obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.
(j.)