Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie zakłada rządowy projekt ustawy przyjęty w piątek przez Sejm. W skład komisji wejdą: powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków komisji. Będzie ona mogła m.in. uchylić decyzję reprywatyzacyjną. Za ustawą głosowało 252 posłów, przeciw było 144, wstrzymało się od głosu 25 posłów.
Sejm wcześniej nie przyjął wniosków PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy. Przyjęto za to dziewięć poprawek zarekomendowanych w czwartek przez sejmową komisję ustawodawczą.
Jedna z poprawek przewiduje nadanie członkom komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji rangi sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił w czwartek na komisji jest gotowy na przyjęcie poprawki w Senacie zakładającej, że członkowie komisji będą w randze sekretarza stanu, ale nie w resorcie sprawiedliwości. Projekt ustawy o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa" przygotowano w Ministerstwie Sprawiedliwości. Projekt, przyjęty przez rząd w listopadzie 2016 r., przewiduje powołanie komisji weryfikacyjnej ws. stołecznej reprywatyzacji.
Zgodnie z projektem w skład komisji wchodzi przewodniczący powoływany przez premiera przewodniczący (wiceminister sprawiedliwości lub MSWiA) oraz ośmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.
Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.
Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
W sprawie reprywatyzacji polskie państwo zostało upokorzone; państwo nie może przegrywać z grupą cwaniaczków i przestępców - powiedział w piątek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zapewnił, że komisja weryfikacyjna mieści się w polskim porządku prawnym. Wiceminister wystąpił przed głosowaniem nad ustawą, która przewiduje powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.
Komisja wersyfikacyjna ws. warszawskiej reprywatyzacji powoana przez #Sejm. Przy sprzeciwie opozycji. @RMF24pl
patrykmichalski10 lutego 2017
Bardzo często w przypadku reprywatyzacji używa się takiego określenia, że to jest najlepszy przykład, że polskie państwo było teoretyczne. To jest nieprawda, jest dużo gorzej - w tej sprawie polskie państwo zostało upokorzone. Polskie państwo w tej sprawie jest na kolanach. Naszym zadaniem jest to, aby państwo podnieść z kolan w tym zakresie - podkreślił wiceminister Jaki.
Uchwała pojawiła się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego.
(ug, az)