Wymóg zdrowego życia, dobrego akcentu stawianego na sprawy ekologii jest wymogiem wolnego świata; bez tego nie ma nowej rzeczywistości, którą chcemy budować w Polsce i Europie – powiedział w Krakowie szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. "Sądzę, że wszyscy wierzymy, że to, co dzieje się dzisiaj jest tylko niezręcznym i nieudanym eksperymentem, że Polska wróci do otwartej rozmowy o tych najważniejszych sprawach, w tym kwestia ekologii, zdrowego życia, ekosystemu będzie absolutnie podstawowa" - zaznaczył.
Podczas regionalnej konwencji programowej PO w Krakowie poświęconej turystyce i ochronie środowiska zarówno politycy, jak i eksperci podkreślali, że Polacy przywiązują dziś coraz więcej uwagi do spraw ekologii, a lepsza jakość życia wiąże się dla nich z jakością środowiska. Platforma musi wyciągać z tego wnioski - podkreślił Schetyna. Jak zauważył, to właśnie w Krakowie zaczęło się bardzo ostre spojrzenie na smog i głośne mówienie o tym wielkim zagrożeniu cywilizacyjnym, a jednocześnie Kraków i Małopolska są też symbolem sukcesu w branży turystycznej.
Są symbolem sukcesu inwestycji w infrastrukturę i możliwości budowania systemu współpracy między administracją rządową a samorządami wszystkich szczebli. Sporo udało się zrobić, jeśli chodzi o dostępność bazy turystycznej i jej poprawy, ale wiemy jak dużo jeszcze trzeba zrobić, żeby Polska ciągle tworzyła dobrą ofertę turystyczną nie tylko w lecie, ale także zimą - wyliczał.
Poseł PO Bogusław Sonik podkreślił, że żadna nowoczesna partia nie może sobie dzisiaj pozwolić, by w swoimi programie nie mieć przemyślanej części dedykowanej środowisku. Trzeba myśleć o ochronie środowiska nie tylko wyłącznie jako o koszcie działań, które trzeba podjąć, by doprowadzić do życia w komfortowych warunkach, ale trzeba mieć przemyślaną koncepcję funkcjonowania kwestii środowiskowych w zderzeniu z rozwojem gospodarki - zaznaczył.
Przewodniczący sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa poseł Stanisław Gawłowski podkreślił, że "bez zapewnienia dobrego otoczenia nie jesteśmy w stanie zbudować dobrej jakości życia". Podniesienie jakości życia bezpośrednio wiąże się ze stanem środowiska - mówił. Jak dodał, 40 tys. osób w Polsce co roku ma różne problemy zdrowotne wynikające ze złego stanu powietrza. To jest poważny problem - zauważył. Na środowisko nie należy patrzeć jak na wydatek. Trzeba patrzeć jak na inwestycję: wydajemy na środowisko, mniej wydajemy na leczenie - argumentował Gawłowski. Podkreślił, że PO zależało na budowaniu systemu zachęt m.in. finansowych. Ale nie chcieliśmy budować mechanizmów, po które dzisiaj tak łatwo sięga PiS: systemu opresji opartej na penalizacji czy restrykcji w stosunku do osób, które nie chcą przestrzegać przepisów - podkreślił.
Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak mówił, że propozycje wypracowane podczas regionalnych konwencji PO będą nie tylko postawą programu PO. Z tym programem ruszymy w Polskę. My tej dyskusji nie kończymy, a ją zaczynamy, choćby z tego powodu, że do wyborów jeszcze daleko i potrzeba będzie jeszcze większej aktywności, po tej konwencji gdańskiej niż teraz - zapowiedział.
Poniedziałkowa konwencja PO poświęcona turystyce i ochronie środowiska była jedną z kilkunastu tematycznych dyskusji zaplanowanych przed główną konwencją programową partii, która ma się odbyć 1 października w Gdańsku.
(mn)