Od stycznia do września tego roku ponad tysiąc nastolatków próbowało popełnić samobójstwo, to więcej niż w całym 2020 roku - 843, czy w 2019 roku - 915. W latach 2017 i 2018 było to po około 700 przypadków. Wzrosła też liczba prób zakończonych zgonem - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Obraz ten pokazują dane policji opracowane dla "DGP".

Analizując policyjne statystyki od 1999 roku, widzimy, że nie było gorszego roku. Policja zastrzega, że dane nie są do końca porównywalne. Od 2017 roku zmienił się bowiem sposób ich zbierania, jest bardziej precyzyjny. Ale i tak prawdziwa skala jest w rzeczywistości większa - policja liczy tylko zdarzenia, które zostały do niej zgłoszone - pisze gazeta.

Wskazuje, że jednym w głównych powodów większej liczby prób samobójczych jest pandemia, zamknięcie młodych w domach, a następnie konieczność powrotu do tradycyjnej szkoły.

Wiele dzieci zostało w domach, w których była wcześniej lub nasiliła się z powodu pandemii przemoc - wylicza w rozmowie z "DGP" dr Halszka Witkowska. Sytuację pogarsza zły dostęp do pomocy - brakuje miejsc w szpitalach psychiatrycznych i psychiatrów dziecięcych - czytamy w dzienniku.

Gazeta zauważa, że podobny trend, jeśli chodzi o pogarszający się stan psychiczny dzieci, jest widoczny także w innych państwach, m.in. w USA, we Francji czy w Kanadzie.

Nachodzą Cię myśli samobójcze? Są osoby, które mogą Ci pomóc

Nachodzą cię myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia? Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. Dyżurują telefonicznie lub on-line:

800 70 2222 - całodobowe Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie [WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ]

116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży [WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ]

Możesz też napisać maila lub porozmawiać na czacie.

W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.