Kim jest Saddam Husajn, tego nikomu z naszych czytelników z pewnością mówić nie trzeba. Ale skoro były dyktator Iraku został schwytany warto przypomnieć kilka szczegółów z jego życiorysu.
Saddam Husajn urodził się w 1937 roku w ubogiej rodzinie chłopskiej. Studiował w Egipcie. W latach 50. wstąpił do Partii Baas. Już wtedy próbował uczestniczyć w przewrocie wojskowym, ale po klęsce puczu został zmuszony do wyjazdu do Iraku. Wrócił do kraju w latach 60. I doszedł do najwyższych stanowisk w partii Baas, od końca lat 60. głównej sile politycznej w Iraku.
Husajn sprawował władzę dyktatorską od 1979 roku. W latach 1980-1988, popierany przez państwa zachodnie, prowadził wyniszczającą wojnę z Iranem. Rekompensatą miało być zajęcie Kuwejtu. Po tej agresji w 1990 wybuchła wojna w Zatoce Perskiej. Zakończona na początku 1991 roku klęską Iraku. Tylko dlatego, że Amerykanie wstrzymali ofensywę Husajn utrzymał się przy władzy.
Od lat był jednym z głównych wrogów publicznych dla USA. Zmiana władzy w Bagdadzie była celem Stanów Zjednoczonych w ostatniej wojnie w Zatoce Perskiej. Husajn konsekwentnie podkreślał, że nie posiada broni masowej zagłady.
Zamiast poszukiwać tak zwanej broni masowej zagłady i przyczynić się do zdemaskowania steku niedomówień i kłamstw spreparowanych przez naszych wrogów, ekipy inspektorów bardziej interesują się sporządzaniem list irackich naukowców, zadawaniem im pokrętnych pytań, gromadzeniem informacji na temat obozów wojskowych oraz legalnej produkcji zakładów zbrojeniowych. To w większości, jeśli nawet nie w całości, działalność wywiadowcza - tak przemawiał Saddam Husajn 20 marca, tuż przed amerykańską inwazją na Irak tego roku.
22:05