Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie powołania Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego. "Przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne" - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. Prokurator generalny Adam Bodnar powiedział z kolei, że "stanowisko neosędziów ws. Dariusza Barskiego nie jest uchwałą SN i nie jest wiążące".
Jak wynika z przyjętej piątkowej uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego, "powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN; przewodniczył mu prezes Zbigniew Kapiński. W składzie znaleźli się też Marek Siwek i Igor Zgoliński. Wszyscy zostali wyłonieni przed Krajową Radą Sądownictwa po zmianach z 2017 r.
Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do Sądu Najwyższego przez gdański sąd rejonowy, związane ze sporem dotyczącym wyłączenia sędziów rozstrzygających sprawę.
PILNE Sd Najwyszy potwierdzi, e doszo do nielegalnego przejcia instytucji pastwowej - Prokuratury Krajowej. Adam Bodnar do dymisji Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski pic.twitter.com/kNczrJJ5pi
DariuszMateckiSeptember 27, 2024
Neosędziowie Sądu Najwyższego bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Chcą zablokować proces rozliczeń. Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące. Nie zejdę z obranej drogi przywracania obywatelom niezależnego sądownictwa i prokuratury - napisał w piątek na portalu X szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.
Neosdziowie SN broni wasnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwoci. Chc zablokowa proces rozlicze. Dzisiejsze stanowisko trzech neosdziw nie jest uchwa Sdu Najwyszego i nie jest wice. Nie zejd z obranej drogi przywracania obywatelom niezalenego...
AdbodnarSeptember 27, 2024
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w piątek, że skoro - zgodnie z uchwałą Izby Karnej Sądu Najwyższego - Dariusz Barski był cały czas Prokuratorem Krajowym, to tracą swoją moc wszystkie decyzje wydane przez "nielegalnych prokuratorów", w tym nominacje dokonane przez "nowego" Prokuratora Krajowego.
Przedstawiciele Prokuratury Krajowej mieli wątpliwości co do składu, bo jak twierdzili - "nie tworzy sądu niezależnego, bezstronnego i niezawisłego".
Pierwszy z takich wniosków złożony został kilkanaście dni temu. Przed tygodniem sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN pozostawił ten wniosek bez rozpoznania.
W piątek skład uznał, że kolejny wniosek Prokuratury Krajowej jest tożsamy z poprzednim i także pozostawił go bez rozpoznania.
Cały spór o obsadę kierownictwa Prokuratury Krajowej sięga początku roku. Zmiany rozpoczęły się dokładnie 12 stycznia.
To wtedy minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas spotkaniem z Barskim wręczył mu dokument potwierdzający przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku.
Na mocy decyzji premiera pełniący obowiązki prokuratora krajowego został prok. Jacek Bilewicz. Konkurs w drugiej połowie lutego wygrał prok. Dariusz Korneluk, który został powołany w połowie marca na nowego prokuratora krajowego.
Na to z kolei nie zgodził się prok. Barski. Skierował skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów, na podstawie których został odsunięty z funkcji.
Prezydent Andrzej Duda mówił wtedy, że niezmiennie uważa, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski, który "nie został skutecznie usunięty ze stanowiska".
W tej sprawie prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a premierem i Prokuraturą Generalną.