Każdy wypalony papieros skraca życie o pięć i pół minuty - twierdzą naukowcy. Wraz z „Gazetą Wyborczą” namawiamy Was dziś: uwolnijcie się od tego szkodliwego nałogu.

REKLAMA

Nikotyna może uzależniać silniej niż alkohol. Wiedzą o tym ci którzy próbowali lub próbują rzucić palenie.

Ci wszyscy, którzy próbują palić towarzysko, wcześniej czy później taż się uzależniają. U części palaczy mamy do czynienia głównie z uzależnieniem psychicznym. Jest to kwestia pewnej sytuacji, np. rano przy kawie. U części osób, które już dłużej palą, mamy do czynienia także z uzależnieniem fizycznym – gdy środek odstawimy, powodują silne dolegliwości fizyczne – poty, drżenie mięśni, bezsenność - przypomina psycholog kliniczny dr Jan Chodkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Stopień uzależnienia od nikotyny można sprawdzić testem Fagestroma. Po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarce internetowej pojawią się adresy kilku stron. A jak rzucić palenie?

[dzwiek

Następny stopień, jak tłumaczy dr Chodkiewicz, to wyznaczenie sobie dnia, od którego się rzuca palenie. Jeśli nałóg okaże się zbyt silny, trzeba zdecydować się na terapię antynikotynową. A w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” znajdziecie pierwszy odcinek cyklu "Rzuć palenie, czyli jak puścić fajki z dymem”.