Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ma ona wprowadzić nowy, ogólnopolski standard leczenia pacjentów z chorobami serca. Wprowadzona zostanie także nowa karta EKOK - Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej. Mają być w niej zakodowane najważniejsze informacje na temat diagnozy i leczenia pacjenta. Szpitale będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK.
Rządzący wskazali, że zależy im, aby zapewnić pacjentom ciągłość opieki kardiologicznej - od diagnostyki, przez leczenie, rehabilitację, po opiekę długoterminową.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce, a ich liczba rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa i złego stylu życia - zwrócił uwagę gabinet Donalda Tuska. Powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej ma zmniejszyć liczbę zgonów i powikłań związanych z chorobami układu krążenia i skrócić czasu oczekiwania na leczenie.
Standardy diagnostyki i terapii leczenia mają zostać ujednolicone w całym kraju, a o fachową pomoc ma być łatwiej także w mniejszych miejscowościach.
Ograniczone zostanie dublowanie badań i świadczeń oraz poprawi się zarządzanie miejscami w szpitalach i poradniach - obiecują rządzący.
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zostać podzielona na trzy poziomy zabezpieczenia opieki:
- Poziom I - zapewnienie podstawowej diagnostyki kardiologicznej;
- Poziom II - koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej, czyli m.in. kompleksowa diagnostyka kardiologiczna oraz leczenie, w tym kardiologia interwencyjna i leczenie ostrych zespołów wieńcowych, a także dostęp do rehabilitacji kardiologicznej;
- Poziom III - koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz realizacja najbardziej skomplikowanych procedur medycznych, np. kardiochirurgia, rehabilitacja i leczenie powikłań chorób układu krążenia.
Prezes NFZ będzie przyznawał zakwalifikowanym podmiotom leczniczym status Centrum Doskonałości Kardiologicznej. Będą to jednostki wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych chorób układu krążenia, np. wrodzonych wad serca.
Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ, a pierwsza z nich ma zostać przeprowadzona nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. O przydzieleniu na poszczególny poziom KSK mają decydować m.in. liczba i kwalifikacje personelu medycznego.
Jak informują rządzący, Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej będzie generowana przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów i zastępować będzie skierowanie. Jej wprowadzenie ma usprawnić przepływ informacji między lekarzami i wyeliminować zbędne biurokratyczne procedury.
NFZ będzie monitorować jakość opieki kardiologicznej w ramach KSK, a spełnienie docelowych wskaźników będzie wiązało się ze zwiększonym finansowaniem z NFZ.
Więcej informacji na temat projektu ustawy znajdziecie: TUTAJ.