Od niedzieli pociągi w całym kraju jeżdżą według nowych rozkładów jazdy. Zmiany wprowadzone z powodu remontów na torach będą obowiązywać do 13 kwietnia. W niektórych regionach poważnie dają się pasażerom we znaki, ale są też takie województwa, gdzie korekty są minimalne.

REKLAMA

Koleje Śląskie: 15 nowych postojów na stacji Katowice Ligota

Zobacz nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich Stosunkowo niewiele zmian pojawiło się w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. Żadne połączenie nie zostało zlikwidowane. Na wniosek pasażerów w weekendy będzie kursował nocny pociąg z Zawiercia do Częstochowy. Po sygnałach od podróżnych zdecydowano też, że pociągi będą częściej zatrzymywać się na stacji Katowice Ligota. Chodzi o 15 dodatkowych postojów.

Ze względu na prace remontowe skorygowane zostały rozkłady jazdy niektórych połączeń. Największe zmiany wprowadzono na trasie Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń. Na linii S31 prawie w całości zniknie komunikacja zastępcza, czyli autobusy jeżdżące do Imielina. W zamian na całej trasie Katowice - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice pojawią się nowe pociągi.

Warszawa: Minimalne korekty w rozkładzie SKM

Pasażerowie stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej muszą się liczyć z niewielkimi zmianami w kursowaniu jej pociągów. Zostały one wprowadzone na liniach S1, S2 i S3 - chodzi tu zaledwie o kilkuminutowe korekty. Kursowanie pociągów na linii S9 zostało dostosowane do zmienionego rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich.

Pasażerowie z Sulejówka korzystający z pociągów kolei miejskiej mają od niedzieli do dyspozycji jedno połączenie więcej. To poranny pociąg do stacji Warszawa Gdańska przez Warszawę ZOO.

Znacznie większe zmiany dotyczą pociągów dalekobieżnych. Od niedzieli zniknęły trzy ekspresy z tras Warszawa-Katowice oraz Warszawa-Kraków. Od pierwszego marca odwołano z kolei 11 pociągów ekspresowych.

Kujawsko-Pomorskie: Duże zmiany w rozkładzie Przewozów Regionalnych

35 pociągów kursujących wcześniej niż do tej pory, 37 opóźnionych o kilka lub nawet kilkadziesiąt minut - to najważniejsze zmiany wprowadzone przez Kujawsko-Pomorskie Przewozy Regionalne. Do tego dochodzi jeszcze zmiana relacji 3 pociągów, którego dokonano na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Pociąg REGIO relacji Bydgoszcz Główna - Piła Główna (19:50-21:16) będzie kursował w skróconej relacji do stacji Wyrzysk Osiek. Pociąg REGIO relacji Piła Główna - Bydgoszcz Główna (4:34-6:01) ma jeździć w skróconej relacji od stacji Wyrzysk Osiek. Pociąg interREGIO TORUNIANIN relacji Gdynia Główna - Toruń Główny (18:38-22.35) będzie jeździł o nowej, wcześniejszej porze w skróconej relacji do stacji Bydgoszcz Główna.

Świętokrzyskie: Skrócone i zmienione trasy

Pociągi świętokrzyskich Przewozów Regionalnych od niedzieli inaczej kursują na trasach: do i z Krakowa, z Sędziszowa do Kielc oraz do Częstochowy. Z rozkładu zniknął poranny kurs z Sędziszowa do Kielc. Pociąg do tej pory odjeżdżający o 5:09 z Ostrowca Św. do Krakowa teraz dojeżdża tylko do Kielc i po 50-minutowym postoju kontynuuje podróż jako inny skład. W drodze powrotnej przyjeżdża do Kielc 20 minut wcześniej niż do tej pory.

Pomorskie: Dużo remontów i wiele zmian

Osoby podróżujące pociągami na Pomorzu muszą przygotować się na prawdziwą rewolucję. Władze Przewozów Regionalnych apelują o dokładne zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy, bo dokonano w nim wielu zmian. Skrócone zostały relacje sześciu pociągów na odcinku Tczew - Gdynia - Tczew, dwóch na odcinku Gdynia- Pruszcz Gdański Gdynia oraz sześciu na odcinku Gdańsk Główny - Gdynia. Żeby ułatwić pasażerom życie, w 5 pociągach TLK kursujących do Malborka, Tczewa i Gdyni honorowane są bilety jednorazowe i okresowe Przewozów Regionalnych.

Zmiany spowodowane remontami pojawiły się też w rozkładzie jazdy pociągów kursujących z Gdyni do Helu i Redy. Podczas prowadzonych tam prac pasażerom ma zostać udostępniona zastępcza komunikacja autobusowa.

Zmiany na wielkopolskich torach

W Wielkopolsce wprowadzane zmiany oznaczają nowe połączenia dla jednych pasażerów, skrócone linie kolejowe dla innych podróżnych. Najbardziej zyskali pasażerowie linii Gniezno-Poznań. Tam przybędą dwie pary pociągów. Dodatkowy kurs w obie strony pojawi się też między Poznaniem a Szamotułami. Na tej tylko trasiekursuje popołudniowy pociąg docierający wcześniej do Krzyża. Piła straciła jedno połączenie z Bydgoszczą, a Ostrów Wielkopolski z Kępnem. Godzinę później jeździ poranny pociąg z Rawicza do Leszna, a na powrotnej trasie siedem godzin wcześniej.

Kurier Kolejowy