Ukryta sztolnia na obrzeżach miasta, a w niej kilka lub kilkanaście niemieckich ciężarówek z okresu II wojny światowej - to jedna z największych historycznych zagadek związanych ze Szklarską Porębą na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się poszukiwania tego miejsca. Auta mieli ukryć Niemcy, którzy wycofywali się pod koniec wojny do Czech.
Historia sztolni ukrytej w Szklarskiej Porębie to jeden z wątków opowieści związanych ze Szczeliną Jeleniogórską. To jedna z barwniejszych legend dotyczących skarbów na Dolnym Śląsku. Została ona dokładnie opisana w książce Krzysztofa Krzyżanowskiego "Skarb generała". My chcemy sprawdzić najbardziej obiecujący wątek - mówi Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.
Pod koniec wojny Niemcy mieli umieścić w sztolni kilka lub kilkanaście ciężarówek. Miały to być pojazdy wojskowe, które nie nadawały się do ewakuacji, tak zwaną szosą czeską. Sprzęt żołnierze mieli porzucić w sztolni w Szklarskiej Porębie.
To znana historia. Mnóstwo ludzi próbowało ustalić to miejsce. Były już badania i poszukiwania w latach 70 i 80. My mamy taki wyraźny trop. Mamy wytypowane miejsca - dodaje Orlicki.
Obecnie eksploratorzy uzgadniają porozumienie z nadleśnictwem. W najbliższych dniach chcą obejrzeć teren. Poszukiwania mogą ruszyć w ciągu kilkunastu tygodni. Ekipa liczy, że jeżeli w sztolni nie będzie ciężarówek, to uda się znaleźć choć pozostałości po nich.
Na planach nie znaleziono śladów podziemi. Na ich istnienie wskazuje jednak ukształtowanie terenu. Pod ziemią może być jedna, duża sztolni i boczny, komunikacyjny korytarz.
Relacje, które już znamy, to między innymi opowieść żołnierza wojsk ochrony pogranicza, który mieszkał na terenie Szklarskiej Poręby. W latach dziewięćdziesiątych pojawiła się także informacje, że ktoś miał tam zajrzeć przez kanał wentylacyjny - mówi Orlicki.
Eksploratorzy nie spodziewają się, by w sztolni były ukryte skarby, choć nie można tego wykluczyć. Podkreślają także, że same pozostałości wojskowego sprzętu czy fakt istnienia sztolni będzie już historyczną sensacją.
(mn)