Koniec laby, czas na naukę. Dzisiaj początek roku akademickiego. Studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych. 53 uczelnie niepubliczne znajdują się w stanie likwidacji – przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

REKLAMA

W kalendarzu 1 października, czyli początek nowego roku akademickiego.

Największe uczelnie w kraju przyjęły na pierwszy rok studiów 12-14 tys. studentów; mniejsze - ok. 7 tys. osób - przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy rok akademicki jest szczególnie emocjonujący dla tych, którzy dopiero zaczynają studia.

Nie znam ludzi w ogóle, nie znam uczelni. To jest coś nowego, więc to normalne, że są jakieś obawy. Na razie jestem wystraszona (...) dużo nowych ludzi, trzeba nawiązać jakieś nowe relacje. Fajnie byłoby poznać kilka osób, mieć taką paczkę, żeby nie być tak całkiem samotnym - mówili reporterowi RMF FM studenci pierwszego roku z Lublina.

Nowe i popularne kierunki studiów

Na Uniwersytecie Warszawskim największą popularnością cieszy się psychologia, zarządzanie oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria.

Uczelnia uruchomiła też nowe kierunki studiów. Są wśród nich: bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym; ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

Dzisiaj uroczycie rozpoczto rok akademicki na @SGGW_Warszawa. Wykad inauguracyjny wygosi prof. @JerzyBuzek. Jako przedstawiciel @MNiSW_GOV__PL byem obecny na tym wydarzeniu. pic.twitter.com/gYudSbZJGa

szeptyckiSeptember 30, 2024

W ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses.

Pozostałe nowości w ofercie UJ skierowane są do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o kierunek analiza danych społecznych, który integruje treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy z kierunków ścisłych (matematycznych i informatycznych). Kolejną nowością na Wydziale Filozoficznym jest pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.

Wydział Lekarski proponuje z kolei kierunek dietetyka kliniczna.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim to między innymi Media Visual and Social Communication oraz English Division of Medicine.

Na liście nowości w ofercie studiów na Uniwersytecie Szczecińskim znalazły się m.in.: management w sporcie, International and European Business Law, Nauki o rodzinie - doradztwo, coaching, mediacje.

Design i komercjalizacja produktu to nowość w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczelnia przyjęła w sumie blisko 4 tys. nowych studentów.