43 osoby związane z multi-przestępczym "gangiem Suchego", specjalizującym się m.in. w produkcji i obrocie narkotykami, wyrobami tytoniowymi i handlu bronią zatrzymano w Polsce, Niemczech i Francji – poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
W rozbiciu gangu Suchego uczestniczyło ponad 330 policjantów. Była to jedna z większych międzynarodowych operacji polskiej prokuratury i CBŚP na terenie Europy w ostatnim czasie - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.
Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce i cztery obiekty poza granicami.
Wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim "Suchy". Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, oraz o kradzieże luksusowych aut. Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.
Wielowątkowe śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie i funkcjonariusze CBŚP. Obejmuje ono okres od 2000 do 2016 r. "sprawa jest rozwojowa" - powiedział Łapczyński.
Z ustaleń śledczych wynika też, że grupa Suchego była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską".
(j.)