Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wyśle do Polski śledczych, by przesłuchali Aleksandra Ignatienkę, byłego prokuratora obwodu moskiewskiego podejrzanego o korupcję. Poszukiwany przez Interpol Ignatienko został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pierwszego stycznia w okolicach Zakopanego.

REKLAMA

Przedwczoraj sąd w Krakowie zdecydował, że powinien zostać w areszcie do czasu rozpatrzenia wniosku o jego ekstradycję. Przemawia za tym między innymi obawa matactwa, ukrywania się oraz fakt, że za zarzucane Ignatience przestępstwo grozi mu wysoka kara.

Poszukiwany przez Interpol Rosjanin, były pierwszy zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksander Ignatienko, został zatrzymany przez ABW 1 stycznia koło Zakopanego. Był poszukiwany na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.

Po jego zatrzymaniu strona rosyjska przesłała do nowosądeckiej prokuratury formalny wniosek o tymczasowy areszt. 4 stycznia Sąd Okręgowy w Nowym Sączu aresztował Rosjanina na 40 dni. Areszt będzie obowiązywał do 9 lutego. Do tego czasu strona rosyjska powinna przysłać oficjalny wniosek o wydanie podejrzanego. Jeżeli tego nie zrobi, Ignatienko wyjdzie na wolność.

Kim jest Ignatienko?

Zatrzymany Rosjanin był głównym organizatorem systemu ochraniania przez organy śledcze podziemnych, nielegalnych kasyn wokół rosyjskiej stolicy. Ta działalność w żargonie rosyjskiego świata przestępczego nazywana jest "kryszowaniem". Przez jego ręce przepływały miliony dolarów. Gdy przepadł w maju, spekulowano, że przebywa na Ukrainie i na Białorusi.

Rosyjskie władze długo nie przyznawały się, że tak wysoko postawionego prokuratora poszukuje Interpol. Dopiero w lipcu potwierdzono tę informację. Z materiałów śledztwa wynika, że Ignatienko współpracował z synem prokuratora generalnego Rosji Jurija Czajki.

Nielegalne "jaskinie hazardu" FSB wykryła w 15 miastach obwodu moskiewskiego; skonfiskowano 1,2 tys. automatów do gier. Podczas przeszukań FSB zabezpieczyła materiały fotograficzne i filmowe, a także dokumenty księgowe i finansowe potwierdzające ścisłe związki prokuratorów i milicjantów ze światem podziemnego hazardu.