1 maja Polska oficjalnie została członkiem Unii Europejskiej. Wraz z nami do Wspólnoty weszły Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia, Cypr i Malta. Zapraszamy Was do przeczytania specjalnego, unijnego raportu.
W naszym raporcie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o Unii Europejskiej: czym jest Unia, jak funkcjonuje, jakie znacznie będzie miał w niej nasz kraj. Co oznacza dla Polski wejście do Unii i jak do tego doszło? Szczegółów szukaj poniżej:
"Stara" Unia Europejska: 370 mln mieszkańców, 11 języków, średni wzrost PKB – 3%, bezrobocie – 9%, studiuje 1/3 młodzieży. Polska ze swoimi 38 mln mieszkańców będzie jednym z większych krajów rozszerzonej UE. , czyli dokąd zmierzamy, o co walczymy.
Od 1 maja – znikną granice i bariery celne. Polskie władze zapewniają, że do wjazdu np. do Niemiec wystarczy dowód osobisty, ale dobrze mieć przy sobie ważny paszport.
Łatwiej też będzie o , przynajmniej w niektórych – zatrudnienia już teraz można szukać np. w Wielkiej Brytanii czy Szwecji; w Niemczech i w Austrii jeszcze przez kilka lat pozostaną ograniczenia. Pytanie tylko, czy z Polski nie wyjadą np. ?
Wejście do Unii odczujemy też - niestety - we własnych kieszeniach: , ale - na szczęście - inne stanieją.
Przez lata wokół Unii i integracji narosło wiele mitów. Wyjaśniamy zatem: „Mazurek Dąbrowskiego” dalej będzie hymnem Polski, a „krzywe” banany, wbrew obiegowym opiniom, nadal będzie można kupić w polskich sklepach. .
Jeśli ktoś jest żądny posiąść jeszcze większą wiedzę o UE, zapraszamy do naszego unijnego . Zapraszamy też to odwiedzenia naszego i jak do tego doszło, czyli .
Zapraszamy także do naszych galerii:
Zobaczcie również unijny raport w portalu Interia.pl