Po trwającym niemal miesiąc remoncie krzyż na Giewoncie został odrestaurowany. Szlak na najpopularniejszy szczyt w Tatrach został tym samym otwarty dla turystów. Remont krzyża zakończył się pomyślnie. Od czwartku turyści mogą wędrować szlakiem z Wyżnej Przełęczy Kondrackiej pod odnowiony krzyż na Giewoncie - poinformowała Monika Buźniak z informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Remont krzyża na Giewoncie początkowo miał rozpocząć się 1 czerwca. Konserwatorzy krzyża zakładali, że w tydzień uda im się wzmocnić fundament i wymienić powłokę konstrukcji, zabezpieczającą przed korozją. Niesprzyjająca pogoda niestety pokrzyżowała ich plany i prace rozpoczęły się z dwutygodniowym opóźnieniem. Trwały niemal miesiąc.
Jak powiedział właściciel Zakładu Robót Górniczych i Wysokościowych AMC, remontującego krzyż na Giewoncie, Andrzej Ciszewski, remont krzyża okazał się bardziej pracochłonny oraz wymagający większej ilości materiałów do wzmocnienia fundamentu. Po rozpoczęciu prac iniekcyjnych, okazało się że fundament ma więcej ubytków, niż wynikało to z prac badawczych - wyjaśnił.
Materiały i sprzęt potrzebny do renowacji krzyża były transportowane na szczyt Giewontu za pomocą śmigłowca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie remontu konserwatorzy spali w namiotach rozbitych poniżej szczytu Giewontu w okolicy Przełęczy Szczerba, położonej pomiędzy kopułą szczytową a Długim Giewontem.
Na czas remontu zamknięty był szlak turystyczny od Wyżnej Przełęczy Kondrackiej na Giewont.
Krzyż na Giewoncie (1894 m n.p.m.) postawili górale z Zakopanego w 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza, Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 metra wysokości, z czego 2,5 metra znajduje się pod skałami. Jest wpisany do rejestru zabytków.