Komenda Główna Policji zamówiła 50 milionów sztuk nabojów pistoletowych Parabellum - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Jakie jest uzasadnienie tak dużego zamówienia?

REKLAMA

Ile nabojów pistoletowych zużywają rocznie policjanci?

Umowa ma obowiązywać przez dwa lata. Wysokość zamówienia, jak tłumaczy KGP, wynika z oszacowania potrzeb całej policji.

Podliczono zapotrzebowanie zgłaszane przez poszczególne jednostki. Dodatkowo wzięto pod uwagę także wzrost liczby etatów.

Kolejna sprawa to uzupełnienie rezerw magazynowych. "Chodzi o to, by zabezpieczyć niezakłóconą i prawidłową realizację zadań stawianych przez funkcjonariuszami" - usłyszał reporter RMF FM w Komendzie Głównej Policji.

Z danych dotyczących amunicji, które przekazują corocznie jednostki, wynika, że w 2023 roku policjanci zużyli 20,5 miliona sztuk nabojów pistoletowych. W tym roku jest to nieznacznie więcej, bo 21 milionów 700 tysięcy.

Obowiązkowe szkolenia dla policjantów

Jak podkreśla KGP, "wszyscy funkcjonariusze Policji mają obowiązek przystąpienia do co najmniej 2 strzelań z broni palnej krótkiej w I, II i III kwartale danego roku".

Uzyskanie ocen pozytywnych ze wszystkich strzelań jest warunkiem dopuszczenia do sprawdzianu. Polega on m.in. na sprawdzeniu umiejętności rozkładania i składania broni palnej oraz sposobu usuwania zacięć. W ramach sprawdzianu trzeba również zaliczyć strzelanie.

"Ponadto policjanci realizują strzelania z broni palnej innej niż broń palna krótka (pistolet maszynowy, karabinek automatyczny, strzelba kal. 12). Przystępują do nich funkcjonariusze wyznaczeni, ze względu na charakter wykonywanych zadań, przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji. W przypadku strzelań z broni palnej długiej, policjanci wykonują co najmniej 2 strzelania w każdym półroczu danego roku. Przystępują również w II półroczu do sprawdzianu na zasadach jak w przypadku broni palnej krótkiej" - informuje Komenda Główna Policji.

KGP podkreśla, że policjanci "ustawowo zobowiązani są do uzupełniania, utrzymywania i utrwalania swoich umiejętności strzeleckich, między innymi poprzez proces samokształcenia, korzystanie z wykwalifikowanej kadry, infrastruktury strzelnic oraz zapewnianej na szkolenia amunicji".

Przepisy określają tyko minimalną liczbę i "nie ograniczają możliwości zintensyfikowania tego procesu".