W piątek 9 listopada, w odnowionej siedzibie słynnego Kina Iluzjon w Warszawie, odbędzie się uroczysta premiera po latach. Widzowie zobaczą "Pana Tadeusza" - największą polską produkcję okresu międzywojennego.
Pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Jej autorem jest Tadeusz Woźniak. Zrekonstruowana kopia "Pana Tadeusza" powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, szczęśliwie odnalezione przez mieszkankę Wrocławia w 2006 roku.
Re-premierze towarzyszyć będzie multimedialna wystawa, czyli przewodnik po niezwykłej historii filmu - od chwili jego realizacji, poprzez dramatyczne losy trzech ocalałych po wojnie, ale niekompletnych kopii aż po czasy współczesne, w których za pomocą najnowocześniejszych technik cyfrowych możliwa była jego digitalizacja i rekonstrukcja. Wystawa prezentuje unikatowe materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.