XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych przygotowanego przez miesięcznik "Perspektywy".

REKLAMA

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 21. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, byłego rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Najlepsze liceum wg "Perspektyw"

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie - w ubiegłym roku było na miejscu trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. - na miejscu drugim, a w 2015 r. - na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), trzecie - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ubiegłym roku na miejscu czwartym), czwarte - III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ubiegłym roku na miejscu piątym), piąte - Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku na miejscu drugim).

Na miejscu szóstym znalazło się Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na siódmym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na ósmym - VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, na dziewiątym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziesiątym - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na jedenastym - 2. Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, na dwunastym - Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, na trzynastym - V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, na czternastym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na piętnastym - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Najlepsze technikum wg "Perspektyw"

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (w ubiegłym roku na miejscu dziewiątym),

Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 tworzy Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie wraz z LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa. Uczy w zawodach: technik informatyk i technik mechatronik (mechatronika to połączenie informatyki, robotyki, elektroniki i cybernetyki). Szkoła pomaga uczniom w zdobyciu międzynarodowych certyfikatów, które potwierdzają ich umiejętności. Np. najlepsi uczniowie, którzy bardzo dobrze znają angielski, mogą przejść dwuletnie zajęcia specjalistyczne z systemów i sieci komputerowych CISCO. To przygotowanie do egzaminu, po którym drzwi do branży IT na całym świecie stoją przed nimi otworem.

Miejsce drugie w rankingu techników zajęło Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ubiegłym roku na miejscu czwartym), miejsce trzecie - Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), miejsce czwarte - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie (w ubiegłym roku na miejscu piątym), miejsce piąte - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ubiegłym roku na miejscu trzecim).

Na miejscu szóstym znalazło się Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na miejscu siódmym - Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie, na miejscu ósmym - Technikum nr 8 w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie, na miejscu dziewiątym - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze, na miejscu dziesiątym - Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. WP w Bydgoszczy.


Rankingi maturalne i olimpijskie

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są: dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie.

W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, a wśród techników - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W rankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie.

Opracowanie: