Od tego roku obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte są wszystkie rodzące się dzieci; pierwsze z nich, które skończyły dwa miesiące, korzystają już tej szansy. To duży krok naprzód i nowa jakość – ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

REKLAMA

Do końca 2016 r. obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom były jedynie dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę. Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki; tylko niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy, w ramach programów zdrowotnych.

Radziwiłł wskazał, że rodzice dużej liczby dzieci przez lata podejmowali indywidualne decyzje dot. finansowania szczepień przeciwko pneumokokom. Minister podkreślił, że nie wszyscy rodzice byli w stanie ponieść koszt szczepień. Fakt, że teraz będą bezpłatne to - jego zdaniem - "nowa jakość" i "duży krok naprzód".

Jakie są konsekwencje zakażenia pneumokokami?


Radziwiłł przypomniał, że jedną z najczęstszych postaci zakażenia pneumokokami jest zapalenie ucha środkowego. Pneumokoki mogą także powodować zapalenie zatok przynosowych, zapalenie spojówek oraz zapalenie płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa (posocznica).

Nawiązując do pojawiających się m.in. na etapie przetargu na zakup szczepionek dyskusji o ich efektywności minister wskazał, że są one skuteczne i mają najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa. Szczepionki pochodzą (...) z krajów UE, są zarejestrowane w procedurze centralnej przez Europejską Agencje Leków - wskazał. Minister stwierdził, że szczepionki są skuteczne przeciwko szczepom pneumokoków, które występują w Polsce.

Dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom otrzymają szczepionkę Synglowi PCV10. Ministerstwo kupiło także szczepionkę Prevenar PCV13, którą będą mogły otrzymać dzieci z obniżoną odpornością, jeśli tak zadecyduje lekarz.

(mn)