Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Oświęcimiu doszło do wypadku z udziałem prezydenckiej kolumny. Słowacki sąd podjął decyzję w sprawie innego niebezpiecznego zdarzenia drogowego - aresztowano jednego z trzech polskich kierowców, którzy ścigali się w okolicach Dolnego Kubina. Z kolei sąd w Amsterdamie wstrzymał ekstradycję trzech Polaków ze względu na praworządność. Czwartek to też dzień, w którym dotarły do nas informacje o napadzie na napastnika reprezentacji Polski Arkadiusza Milika. Powody do zmartwień mogą mieć również kibice, którzy liczyli na to, że podczas meczu Ligi Narodów pomiędzy Polską i Portugalią zobaczą w akcji Cristiano Ronaldo. Zawodnik nie został powołany na mecz. Przed Sejm dotarły głodujące pielęgniarki. Oto informacje, którymi żyła Polska i świat w czwartek. Najważniejsze informacje dnia zebraliśmy dla Was w naszym zestawieniu!

REKLAMA

Wypadek z udziałem prezydenckiej kolumny w Oświęcimiu

Wypadek z udziałem prezydenckiej kolumny w Oświęcimiu. Podczas czwartkowej wizyty Andrzeja Dudy w mieście, w kolumnę wbiegł mały chłopiec. Dziecko zawieziono do szpitala.


Wypadek na Słowacji. Znamy decyzję sądu ws. kierowców porsche, ferrari i mercedesa

Sąd w Dolnym Kubinie w Słowacji aresztował jednego z trzech polskich kierowców, którzy ścigali się na słowackich drogach. W wypadku z udziałem samochodu Marcina L. zginął 57-letni Słowak. Pozostali dwaj Polacy będą odpowiadać z wolnej stopy. Reporter RMF FM Maciej Pałahicki dowiedział się nieoficjalnie, że kierowca ferrari będzie mógł wrócić do Polski, ale po wpłaceniu 20 tys. euro kaucji, natomiast kierowca mercedesa, który jechał z przodu, będzie mógł opuścić słowacki areszt.



Sąd w Amsterdamie wstrzymał ekstradycję trzech Polaków

Sąd w Amsterdamie wstrzymał ekstradycję trzech Polaków ze względu na praworządność. Holendrzy pytają o niezależność sądów w Polsce. Chcą się dowiedzieć, czy zatrzymani mogą liczyć na sprawiedliwy proces w naszym kraju.



Przepychanki przed Sejmem. Pielęgniarki domagają się podwyżek

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Protest pielęgniarek: Rozmowy z ministrem zdrowia


Do Sejmu dotarły głodujące pielęgniarki z Przemyśla i Tarnobrzegu. Straż Marszałkowska nie pozwoliła im wejść na teren parlamentu. Pielęgniarkom towarzyszy były minister zdrowia i poseł PO Bartosz Arłukowicz. Przed godziną 13:00 pielęgniarki wyruszyły w stronę Ministerstwa Zdrowia, tam jednak nie było szefa resortu. Czekał na nie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Kłopotek: Nie ma mowy o koalicji PiS-em. Ta partia chce wyrugować PSL ze wsi

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Kłopotek: Metro w aglomeracjach? Spokojnie, spokojnie


"Kto wpadł na taki pomysł, żeby wyrugować PSL ze środowiska wiejskiego? Panowie z PiS-u, to się nie uda!" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Eugeniusz Kłopotek. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa: "15 procent plus będzie w wyborach samorządowych dla PSL". Gość marcina Zaborskiego dodaje: "Dziwię się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że podjął walkę z Polskim Stronnictwem Ludowym. (...) Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało z kim rządzić". I zapewnia: "Jest wyraźnie powiedziane stanowisko PSL-u: nie ma mowy o koalicji z PiS. Po pierwsze to partia antysamorządowa, po drugie chce za wszelką cenę wyrugować PSL ze wsi i małych miasteczek, a po trzecie nie można tak kłamać jak premier Morawiecki. Licznik bije w tej chwili 103 kłamstwa".


Cristiano Ronaldo nie został powołany na mecz z Polską

Cristiano Ronaldo nie został powołany do piłkarskiej reprezentacji Portugalii na mecz z Polską 11 października w Lidze Narodów i towarzyski ze Szkocją trzy dni później. W czwartek trener mistrzów Europy Fernando Santos ogłosił 25-osobowy skład kadry.



Arkadiusz Milik napadnięty. Bandyci przystawili mu pistolet do głowy

Arkadiusz Milik został napadnięty na przedmieściach Neapolu i okradziony z cennego zegarka - podała Ansa. Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek, gdy piłkarz Napoli wracał do domu po meczu Ligi Mistrzów z Liverpoolem (1:0). Dochodzenie prowadzi policja.


Szumowski o dobrowolności szczepień: To jest zła inicjatywa

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Łukasz Szumowski: W dwóch województwach ruszamy z projektem infolinii onkologicznej


"Moim zdaniem i zdaniem rządu to jest zła inicjatywa. Sczepienia obowiązkowe są w Polsce od wielu lat, dzięki temu nie mamy takich chorób, które kiedyś były" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. "W związku z migracjami pojawia się coraz więcej przypadków chorób zakaźnych, których nie mieliśmy. Korelacja między autyzmem, a szczepionkami już wielokrotnie była badana. Tej korelacji nie ma. Dane medyczne tego nie pokazują. Był jeden doktor, który zanalizował 12 przypadków i to jeszcze z opowieści rodziców. Ta praca została opublikowana przez kolejnych badaczy, odsądzona od czci i wiary, a do dzisiaj wszyscy się posługują tym przypadkiem. Od szczepienia dziecko nie dostanie autyzmu" - podkreśla minister zdrowia.

Sejm: Projekt ws. likwidacji obowiązku szczepień trafi do komisji

Obywatelskim projektem, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności, zajmą się sejmowe komisje - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny - zdecydowali w czwartek posłowie.


(nm)