Dwie najbliższe noce to najlepszy czas do obserwacji Perseidów - jednego z najaktywniejszych rojów meteorów - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Spodziewajmy się prawdziwego gwiezdnego spektaklu.

REKLAMA

Perseidy możemy obserwować każdego roku w długim okresie od połowy lipca do końca sierpnia. Maksimum aktywności wypada zwykle około 12 sierpnia i w okolicach tej daty, gdy warunki na to pozwalają, możemy się spodziewać nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

W tym roku samego maksimum spodziewamy się pojutrze od godziny 3 do 15:30. Najbardziej prawdopodobny moment to jednak okolice godziny 8 rano. Nie są to niestety dobre wieści dla obserwatorów w Polsce. Co więcej, tegoroczne maksimum pokrywa się z pełnią Księżyca - o ciemnym niebie i świetnych warunkach do obserwacji nie ma więc mowy.

Na obserwację warto wyjść nie tylko w drugiej połowie nocy z piątku na sobotę ale także w noc wcześniej. Jutrzejszego ranka, w okolicach godziny 2 do 3:30, Księżyc znajdujący się tuż przed pełnią będzie już zachodził i nie przeszkodzi mocno w obserwacji. Stworzy to na tyle dobre warunki, że możemy liczyć nawet na 30-40 "spadających gwiazd" na godzinę.

Z okazji dzisiejszej "Nocy Spadających Gwiazd" Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalne atrakcje. Od godziny 20.30 na patio przed planetarium "Niebo Kopernika" będzie można wziąć udział w obserwacjach astronomicznych prowadzonych przez prezenterów planetarium. Jak zapewnia Katarzyna Nowicka z CNK, goście "Kopernika" spędzą piękną noc pod gwiazdami nad Wisłą i będą mieli nawet możliwość spełnienia życzeń.

W tym ostatnim pomożemy, przygotowując specjalne życzeniowe blankieciki - podobno podnoszą skuteczność. Nauczymy także wszystkich chętnych zamykać życzenia w gwiazdach, złożonych metodą origami - deklaruje Nowicka.

Z kolei jutro w gdańskim Centrum Hewelianum oprócz obserwacji meteorów będzie można wziąć udział w koncercie "Dźwięki kosmosu". Stanowi on inicjatywę stworzoną przez kolektyw muzyków: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma, Sebastiana Soberskiego.

Drugą atrakcją tej nocy będzie pokaz "O kosmicznych bolidach, meteorach i meteorytach", którego uczestnicy dowiedzą się, czym różni się meteor od meteorytu, w jaki sposób bolidy podróżują po kosmicznej przestrzeni lub co wspólnego ma "spadająca gwiazda" z "kosmicznymi kamieniami". Podczas pokazu padnie także odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak można znaleźć "spadające gwiazdy" gdy już dotrą na Ziemię.