Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu weto do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy pojawił się już w wykazie na stronie internetowej Sejmu.

REKLAMA

"Zgodnie z zapowiedzią złożoną 27 grudnia 2021 r., Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu weto do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji" - podała na Twitterze KPRP.

Zgodnie z zapowiedzi zoon 27 grudnia 2021 r., Prezydent @AndrzejDuda skierowa dzi do Sejmu weto do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.https://t.co/gLfZX3ntaA

prezydentpl5 stycznia 2022

Informację tę skomentował, także na Twitterze, szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. "Decyzja formalnie wykonana. Izolacja nie uniemożliwia wykonywania obowiązków" - napisał.

Decyzja formalnie wykonana. Izolacja nie uniemoliwia wykonywania obowizkw. https://t.co/UhLFbe6t2F

PSzrot5 stycznia 2022

Wcześniej w środę Szrot poinformował, że w związku z przypadkami zachorowań w KPRP prezydent Duda przeprowadził test na obecność koronawirusa, który dał pozytywny wynik. Dodał, że prezydent czuje się dobrze, jest pod stałą opieką medyczną i zgodnie z przepisami przebywa w izolacji.

Weto do "lex TVN"

Prezydent Andrzej Duda 27 grudnia zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN, zmierzającą m.in. do tego, by podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogły posiadać w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji udziały nieprzekraczające 49 proc. Nowelizacja to naruszenie zasady, że umów należy dotrzymywać i uderzenie w interesy podmiotu, który otrzymał legalną koncesję na nadawanie - argumentował prezydent.

Nowela trafiła do prezydenta po tym, gdy 17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu ją odrzucił. 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji - podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - amerykański koncern Discovery.

Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli tak się stanie, Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.