Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski - uważa prezydent Andrzej Duda. Rano rozmawiał z prokuratorem Barskim i zastępcami Prokuratora Generalnego. O przebiegu spotkania poinformowała Kancelaria Prezydenta.
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski nie pełni funkcji Prokuratora Krajowego. Resort poinformował również, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.
Dziś rano prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prokuratorem Dariuszem Barskim i jego współpracownikami, zastępcami Prokuratora Generalnego. O przebiegu spotkania poinformowała na platformie X Kancelaria Prezydenta.
"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego ani nie wyraził opinii ws. powołania nowego Prokuratora Krajowego" - czytamy we wpisie KPRP.
"Wobec powyższego Prezydent RP podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest pan Dariusz Barski" - poinformowano.
Prezydent @AndrzejDuda rozmawia z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastpcami Prokuratora Generalnego. Poinformowa, e nie wyrazi zgody na odwoanie Prokuratora Krajowego ani nie wyrazi opinii ws. powoania nowego Prokuratora Krajowego.Wobec powyszego... pic.twitter.com/Po3lcRBFHA
prezydentplJanuary 15, 2024
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Jak podał resort, powoduje to, że od 12 stycznia, nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji. Resort sprawiedliwości przekazał też, że Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.
Z kolei Prokuratura Krajowa oświadczyła w piątek, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Zgodnie z art. 14 par. 1 Prawa o prokuraturze, Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.