Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek przedstawicielom strony rządowej powołania w skład Rady Dialogu Społecznego. „Cieszę się, że Rada zyskuje nowy impuls do pracy” - powiedział w trakcie uroczystości Duda.

REKLAMA

Na wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Dialogu Społecznego ministrów odpowiadających za sprawy społeczne i związane z pracą i gospodarką. W jej skład wchodzą przedstawiciele rządu, a także organizacji związkowych i organizacji pracodawców. Powołuje ich i odwołuje prezydent.

Rada Dialogu Społecznego jest bardzo ważna. Po upadku Komisji Trójstronnej, po tamtym głębokim rozejściu dróg dialogu społecznego w Polsce udało się w 2015 r., dzięki inicjatywie "Solidarności" z jednej strony, ale z drugiej strony dzięki przychylności ówczesnego rządu, doprowadzić do powstania i uchwalenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - nowej, zinstytucjonalizowanej formy dialogu, w którym uczestniczą wszystkie strony - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że zawsze w takim dialogu są momenty lepsze i gorsze, ale ważne, że on trwał.

Uważam, że to wielki dorobek tamtego dzieła, tamtej ustawy, jak i całego dotychczasowego okresu - stwierdził prezydent.

Dialog spoeczny w demokratycznym pastwie to fundament odpowiedzialnej polityki. Ciesz si, e jako przedstawicielki i przedstawiciele nowego rzdu ju wkrtce rozpoczniemy prac w ramach Rady Dialogu Spoecznego, do ktrej zostalimy dzi oficjalnie powoani przez... pic.twitter.com/NFRVgIFQ9M

AgaBakJanuary 30, 2024

Przypomniał, że nad ustawą o powołaniu RDS pracowała ówcześnie rządząca koalicja PO-PSL.

Stanowiła wtedy większość sejmową.(...) Dzisiaj znów rząd składa się w ogromnej części z przedstawicieli tych ugrupowań - choć oczywiście to dziś szersza koalicja. Przejmujecie państwo nie tylko znów miejsca w Radzie Dialogu Społecznego, ale - co ważne - od października to właśnie strona rządowa stoi na czele Rady i prowadzi jej prace przez okres roku do kolejnego października - powiedział Duda, życząc nowym członkom Rady powodzenia w jej pracach.

Cieszę się, że Rada zyskuje (...) nowy impuls do pracy. Cieszę się, że będziecie mogli państwo zasiąść do tego, by dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach, o sprawach najważniejszych dla naszego społeczeństwa i naszej gospodarki, dla dalszego rozwoju Polski (...). Gratuluję wszystkim państwu tych nominacji, dziękuję za obecność i życzę owocnej pracy - zwrócił się do ministrów prezydent.

Pierwsza uroczystość odwołana

Prezydent chciał powołać nowych członków Rady Dialogu Społecznego już w ubiegłym tygodniu, jednak ministrowie "w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu" -podała Kancelaria Prezydenta RP. To wywołało kolejne iskry w konflikcie między prezydentem a rządem. Kancelaria zwraca uwagę, że to pierwsza taka sytuacja w historii, a nieobecność członków rządu uniemożliwia Radzie Dialogu Społecznego podjęcie prac.

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się informacja, że członkowie rządu nie pojawili się na uroczystości, ponieważ tego dnia odbywało się posiedzenie Sejmu "podczas którego ministrowie wykonują swoje obowiązki służbowe. W związku z tym nie będą mogli wziąć udziału w uroczystości".

Podkreślono też, że 5 stycznia premier Donald Tusk wyznaczył ministrów do reprezentowania strony rządowej w pracach Rady i zwrócił się do prezydenta o jak najszybsze powołanie ich do RDS.

Do odwołanego spotkania prezydent odniósł się osobiście w trakcie 15. edycji Karczmy Piwnej Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność". Mam nadzieję, że w poniedziałek państwo z nowego rządu łaskawie przyjdą po to, by odebrać nominacje do Rady Dialogu Społecznego, że nie będą torpedowali dialogu - zaznaczył.

Rada Dialogu Społecznego: Najważniejsze informacje

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron - związkowców, pracodawców i rządu.