My ze swojej strony z całą pewnością dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym artykułu 5 o kolektywnej obronie, o sojuszniczej pomocy. Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała - powiedział prezydent podczas obchodów święta Wojska Polskiego. Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zapewnił również, że będzie cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania.

REKLAMA

Prezydent w swoim wystąpieniu w czasie uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza podkreślił, że "na nas, Polaków, sojusznicy zawsze mogą liczyć".

My ze swojej strony z całą pewnością dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5 o kolektywnej obronie, o sojuszniczej pomocy (...) Ale wierzę w to głęboko - i zapewniam o tym jako prezydent RP - że wszędzie tam, gdzie mam na to wpływ, będziemy również dotrzymywali innych naszych zobowiązań, także wynikających z umów dwustronnych, nie tylko tych dotyczących współpracy militarnej i bezpieczeństwa, ale także dotyczących współpracy gospodarczej, dotyczących współpracy handlowej i innych rodzajów współpracy. Pacta sunt servanda
- powiedział prezydent Andrzej Duda.


Zapewnił, że "Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała".

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że pilnowanie tego, aby właśnie zobowiązania, w tym zobowiązania sojusznicze, były dotrzymywane, jest jednym z niezwykle ważnych obowiązków moich jako prezydenta RP, tak samo jak obowiązkiem moim jest stanie na straży Konstytucji RP i naszej polskiej demokracji
- dodał prezydent.

Zapewnił również, że będzie cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania.

Czyniłem to już, wtedy, kiedy podejmowałem odpowiednie działania i stosowałem instrumenty, gdy zgłaszano mi i widziałem, że istnieje możliwość naruszeni niezwykle ważnych zasad demokracji, takich jak pluralizm polityczny, takich jak rzeczywista możliwość dokonywania wyboru swoich przedstawicieli przez moich rodaków w wyborach powszechnych, myślę w tym momencie o ordynacji do Parlamentu Europejskiego.
- podkreślił prezydent.

Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie obyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Przed południem prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom, w tym siedmiu na pierwszy stopień generalski.


Wręczone zostały też odznaczenia. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, istotą Święta Wojska Polskiego jest to, że to święto w dniu wielkiej wiktorii, w dniu heroicznego czynu polskiego żołnierza, bohaterskiego, niezwykłego.

Kiedy wydawało się, że nie ma już szans, że wróg zdobędzie Warszawę - udało się odwrócić losy tamtej bitwy i tamtej wojny. Dzięki geniuszowi dowódczemu, dzięki determinacji marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich generałów, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu bohaterstwu tych, którzy stanowili tę milionową armię. Dlatego właśnie ten dzień jako Święto Wojska Polskiego jest tak ważny
- powiedział Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości zostały oddane salwy armatnie.

Z powodu pandemii defilada się nie odbędzie

Pokazy i obchody zostały rozłożone na dwa dni pomiędzy wiele miejscowości. Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziały przemaszerują do Muzeum Wojska Polskiego. Po raz pierwszy będą im towarzyszyć kadeci klas mundurowych, studenci uczestniczący w ochotniczym szkoleniu Legii Akademickiej i członkowie organizacji proobronnych.

W związanym z Bitwą Warszawską 1920 r. Ossowie odprawiona została uroczysta msza na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie Apel Poległych, zostaną też złożone wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Na Błoniach Ossowskich odbędzie się rekonstrukcja historyczna.

Sprzęt Wojska Polskiego i sojuszników oraz występy artystyczne będzie można oglądać na wojskowych piknikach, organizowanych pod hasłem "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

Czołgi Abrams i Leopard 2PL, transportery Rosomak... i samobieżna armatohaubica Krab

W Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego będzie można oglądać kilkadziesiąt pojazdów, w tym czołgi Abrams i Leopard 2PL, transportery Rosomak we wszystkich odmianach i samobieżną armatohaubicę Krab. O swojej służbie będą opowiadać żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Nad Warszawą i ponad 20 innymi miejscowościami, w woj. mazowieckim, podlaskim, łódzkim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim i małopolskim przelecą wojskowe samoloty i śmigłowce. Zaprezentują się szkolne PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra i M-346 Bielik; bojowe F-16, MiG-29 i Su-22; transportowe M28 Bryza i C295, a także śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół oraz Mi-8 i Mi-17.

15 sierpnia to rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku

Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę przełomowej bitwy wojny polsko-bolszewickiej.