Andrzej Duda nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - podała Kancelaria Prezydenta. Tym samym nie następuje wygaśnięcie kadencji wszystkich członków KRRiT - poinformowano.
"Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym samym nie następuje wygaśnięcie kadencji wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
W czerwcu Senat, a lipcu Sejm odrzuciły sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Prezydent nie potwierdził stanowiska Sejmu i Senatu, co oznacza, że kadencja KRRiT nie wygasa.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie podzieli stanowiska przedstawionego w uchwaach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Prezydent Rzeczypospolitej... pic.twitter.com/JYk2dcpcGr
prezydentplAugust 8, 2024
W skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków powoływanych: 2 przez Sejm, 1 przez Senat i 2 przez prezydenta.
Obecnie w KRRiT zasiadają: Maciej Świrski, który jest jej przewodniczącym (powołany przez Sejm we wrześniu 2022 r.), Agnieszka Glapiak - zastępca przewodniczącego (powołana przez Sejm we wrześniu 2022 r.), Hanna Karp (powołana przez prezydenta w październiku 2022 r., Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat w sierpnia 2022 r.), Marzena Paczuska (powołana przez prezydenta w 2022 r.).
Podczas debat w Sejmie i Senacie nad sprawozdaniem KRRiT za 2023 r. przedstawiciele koalicji rządowej zarzucali KRRiT w obecnym składzie m.in. łamanie w czasie rządów PiS zasady mówiącej, że Rada "stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji" i polityczną stronniczość w odniesieniu do nadawców publicznych i ich programów informacyjnych za czasów rządów PiS.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, KRRiT przedstawia corocznie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły. W wypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały. Wygaśnięcie kadencji KRRiT nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez prezydenta.