Prezydent remontuje swą rezydencję. Jego kancelaria ogłosiła właśnie przetarg na wyremontowanie basenu i tarasu widokowego w ośrodku na Helu. Według ekspertów i prezydenckich, urzędników obiekt Panorama jest w opłakanym stanie, który zagraża bezpieczeństwu.

REKLAMA

Remontowi zostaną przede wszystkim poddane zewnętrzne schody - woda wypłukała bowiem część fug spomiędzy płytek okładzinowych. Jeśli chodzi o elewację - zauważono na niej mnóstwo pęknięć i mikropęknięć oraz nieestetycznych, brudnych zacieków. Podniszczonych jest też wiele kafelków, którymi wykończono ściany. Wyjątkowo źle wyglądają także zewnętrzne elementy ze stali nierdzewnej - są na nich ślady korozji. Wiele pracy czeka również robotników na tarasie widokowym - tam także są ubytki w fugach i dużo zniszczonych okładzin z egzotycznego drewna.

Budynek narażony na zniszczenia

Urzędnicy prezydenta zwracają uwagę, że budynek Panorama znajduje się w pierwszej linii brzegowej nad zatoką Pucką, stąd tyle zniszczeń dokonanych przez wodę i piasek. Przekonują, że to ostatni dzwonek na remont, który nazywają konserwacją, która nie zwiększy wartości budynku. Poniżej tłumaczenie Kancelarii Prezydenta, dlaczego remont - według urzędników - jest konieczny.

"Kancelaria Prezydenta RP jako zarządca trwały nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa, ma obowiązek utrzymywania powierzonych obiektów w należytym stanie technicznym. Remont budynku Panoramy w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej ma wyłącznie charakter odtworzeniowo-konserwacyjny, dostosowujący substancję budynku do obowiązujących wymogów technicznych oraz estetycznych, bez dodatkowych elementów zwiększających wartość i funkcjonalność obiektu.

Budynek Panoramy posadowiony jest w pierwszej linii brzegowej Zatoki Puckiej i narażony jest na destrukcyjne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powodujących jego szybszą degradację. Skutki przemieszczania się wydm widoczne są w wielu miejscach w postaci pęknięć ścian, murów oporowych, schodów, itp. Takie objawy występują w substancji budowlanej, a najbardziej widoczne są w elementach przylegających do budynku. Ze względu na niestabilność geologiczną z biegiem czasu, dylatacje, jako elementy zespalające ulegają częściowemu odspajaniu i uszkodzeniom.

W efekcie pojawiają się nieszczelności w strukturze powierzchni, które poddane działaniom czynników atmosferycznych powodują liczne pęknięcia i miejsce dla penetracji wnikającej słonej wody morskiej, która następnie wsiąkając wewnątrz powoduje spękania i rozwarstwienie strukturalne ścian. Zagraża to bezpieczeństwu i konstrukcji budynków.

Przedmiotowy remont budynku Panoramy ma tylko i wyłącznie na celu zapobieżenie dalszej degradacji budynku przy zachowaniu jego dotychczasowego standardu i funkcjonalności."