Pilotażowy komputerowy system wyboru szkoły średniej rusza dzisiaj w Poznaniu. Ma zapewnić uporządkowaną, jednolitą i sprawiedliwą rekrutację oraz zaoszczędzić uczniom kończącym gimnazja wiele nerwów. W Poznaniu wciąż jeszcze żywe są wspomnienia horroru, który uczniowie przeszli w ubiegłym roku podczas naboru do szkół średnich.
Od dzisiaj do 16 maja uczniowie ostatnich klas gimnazjów mogą składać dokumenty do wybranych przez siebie szkół średnich. Podobnie było w ubiegłym roku, tyle że wówczas każdy z uczniów mógł złożyć podanie do kilku placówek. Jeśli został przyjęty do wszystkich, to zanim dokonał ostatecznego wyboru, blokował miejsce innym.
Teraz uczeń może wybrać 3 szkoły, ale musi zaznaczyć, w jakiej kolejności mu one odpowiadają. Dane zostaną wprowadzone do komputera, który sprawiedliwie dokona podziału miejsc. System ma łączyć propozycje przedstawione przez ucznia z jego możliwościami punktowymi, czyli jeśli uczeń ma zbyt mało punktów do przyjęcia do szkoły A, komputer automatycznie przypisze go do placówki B lub C.
Ma to zaoszczędzić pracy komisjom rekrutacyjnym. System wymusił też stosowanie jednolitych kryteriów punktowych przez wszystkie szkoły.
Wczoraj program pomyślnie przeszedł próbę, wszystko więc wskazuje na to, że także w rzeczywistości będzie spisywał się dobrze.
Foto: Archiwum RMF
15:40