Słuchacze RMF FM wybierają miejscowość, do której na cały dzień powinni wybrać się dziennikarze RMF FM. Maile z propozycjami możecie wysyłać na adres redakcja@rmf.fm.

REKLAMA

Na prowadzeniu jest Wałbrzych. To właśnie życie w tym miaście powinniśmy – Waszym zdaniem – pokazać. Na dalszych miejscach też wiele zmian: Kielce wyprzedziły Tarnów. Jednak wiele maili wskazuje również na Jelenią Górę i Kielce. Uzasadnienia wyborów są różne – warto się chwalić tym, co dobre, ale i piętnować to, co złe.

Poniżej cytujemy maile naszych słuchaczy:

„Polecam reporterowi odwiedzić stare miasto Mszczonów. Położone ok. 45 km na południu od Warszawy przy trasie katowickiej. Szczególnie zachęcam do rozmowy z niesamowitym burmistrzem panem Grzegorzem Kurkiem. Godnym uwagi jest serwis poświęcony zagranicznym inwestycjom w Mszczonowie oraz przygotowaniu miasta do ewentualnej budowy Portu Lotniczego” - Tomasz.

„Witam mieszkam we wsi Stare Bielice pod Koszalinem. Chciałbym zaproponować dziennikarzom RMF FM miasto Koszalin do odwiedzenia. Miasto nie jest wielkim miastem (trochę ponad 100 tys. mieszkańców), w mediach ogólnopolskich niezwykle rzadko można usłyszeć jakiekolwiek informacje na temat Koszalina. Mogę tylko wspomnieć ze Koszalin razem z odległym o 60 km Słupskiem stara się o utworzenie 17 województwa – Środkowopomorskiego. Bliskość morza (Mielno odlegle w linii prostej o 8 km) sprawia, że miasto jest atrakcyjne i chciałbym aby było zauważone w kraju jak i za granicą. Z pozdrowieniami dla całego radia RMF FM” – Szymon.

Cieszyn zaczyna umierać, już nawet nie będzie festiwalu ERA Nowe Horyzonty. A dlaczego? Tego chyba nawet najstarsi górale nie wiedzą. Nic w Cieszynie nie można zorganizować. Nikt tego miast nie odwiedza, chyba że jedzie przez przejście graniczne. Smutno w Cieszynie jak nigdzie indziej” - Magda.

„Witam! Uważam, że powinniście udać się do Lublina. Studenckie duże miasto, które ma potencjał (wspaniała starówka, wiele uczelni wyższych, mnóstwo studentów) ale niekoniecznie skierowany na "masowe fabryki" jak powszechnie się to tutaj uważa. Lublin jest miastem studenckim i tak naprawdę z tego powinien i chyba się utrzymuje. Natomiast władze Lublina rzeczywiście mam wrażenie, że nie robią nic aby promować Lublin. Mieszkam tu od 1,5 roku i odnoszę wrażenie, że aktualne władze raczej dążą (i to nie patrząc na mieszkańców) do realizacji swoich osobistych jak i partyjnych interesów (działania skierowane do upadku i prywatyzacji MPK, obsadzanie stanowisk urzędników nie według kryteriów kompetencyjnych a według znajomości prezydentamiasta) a nie interesów mieszkańców."

"Jak kojarzy się Lublin przeciętnemu Polakowi? KUL, Fabryka Samochodów, która już nie istnieje? - Nic więcej. Jestem zawiedzony Lublinem, zaraz po zakończeniu nauki uciekam jak najdalej z tego miasta" - Piotr.

„Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę? Południowa strona Sanu w Przemyślu. Slumsy, bandy młodocianych złodziei, lodówki w sklepach pozamykane na klucz. Brak perspektyw” - Maciek.

„Dzień dobry. Przed chwilą usłyszałem w Państwa wiadomościach o rankingu miast. Smutny ten ranking ale cóż tak niestety wygląda dzisiejszy obraz Polski. Jestem studentem 4 roku politechniki i dlatego zwróciłem na to uwagę. Chciałbym zainteresować Państwa miastem, które według mnie powoli "umiera". Jest to Zamość w województwie lubelskim. Zamieszkaliśmy tam 15 lat temu z powodu pracy moich rodziców, jednak od tamtego czasu sporo się w Zamościu zmieniło no i niestety na gorsze. W tym momencie nie ma w nim żadnego większego zakładu pracy, a co gorsza te mniejsze to można policzyć na palcach jednej ręki. Jedyną rzeczą, która cały czas się rozwija to supermarkety, ale pytam po co? kto ma w nich robić zakupy? Zdaję sobie sprawę z tego, że takich listów jest sporo z całej Polski, ale pomyślałem że może ktoś zwróci uwagę na nasze miasto, a o co najbardziej bym prosił to skompromitowanie naszej rady na czele z prezydentem. Nasz prezydent, Marcin Zamoyski, potomek Hetmana Jana Zamoyskiego, kompletnie nie dba o interesy miasta i swoim działaniem, sprawia że Zamość dosłownie "wymiera", a przecież to takie piękne miasto. Mam nadzieję, że zainteresowałem Państwa tym króciutkim opisem sytuacji mojego miasta” - Łukasz.

„Tutejsze władze miasta to nieźli pozoranci. Ostatnio wyrzucili 1,5mln na projekt bezsensownie zlokalizowanego tunelu o długości 800 m, pomysłu z czasów Gierka. A inwestycji jak na lekarstwo” - z poważaniem Jacek z Lublina/architekt.

„Proponuję Sokołów Podlaski - małe miasteczko, nie dzieje się tam nic. Nie ma nic prócz zakładów mięsnych, (które mogą robić z ludźmi co chcą bo nigdzie indziej po pracę nie pójdą,) zamkniętej cukrowni, kina które z wielkim opóźnieniem coś tam w weekend pokazuje. Młodzież pije, albo ucieka w świat nieco szerszych horyzontów - To jest dopiero miejsce, które umiera. Pozdrawiam” - Ula.

„Witam. Zapraszam do Wałbrzycha, aż przykro patrzeć jak tu wszystko upada, Rynek Wałbrzycha wygląda jako tako ale reszta to slumsy, bieda, patologia. Nie widać inwestycji ze strony miasta. Gdyby nie Strefa Ekonomiczna ludzie nie mieliby za co żyć. Górnicy tylko płaczą, albo walczą z ZUS-em o renty, młodzi ludzie uciekają, niektórzy usiłują cos zrobić - ale ogólnie nie jest za wesoło. Pozdrawiam” – agnes.

„Podobnie jak koleżanka o nicku "agnes" zapraszam do Wałbrzycha... To miasto upada, nikt się nim nie interesuje, więc może RMF FM poświeci trochę miejsca w Faktach i przedstawi słuchaczom w całej Polsce, co się tak naprawdę dzieje w Wałbrzychu. Z wyrazami szacunku Bartek, Fan RMF z Wałbrzycha :)”

„Oto moja propozycja: Gniezno - pierwsza stolica Polski. Nie chcę w ten sposób ośmieszyć tego historycznego miasta, w którym zresztą mieszkam i do którego czuję sympatię i przywiązanie, ale pokazać w jak beznadziejnej sytuacji się znajduje. Miasto nie ma prawie nic do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom, jak i turystom, których plan wycieczki zawiera zwiedzanie katedry i muzeum oraz przechadzki po kompletnie pustym placu, który powinien być tętniącym życiem rynkiem. Mieszkańcy mają również wiele powodów do narzekań: ponadprzeciętnie wysokie bezrobocie, brak inwestycji w mieście, brak rozrywki (nie licząc corocznych niezwykle ekscytujących występów Majki Jeżowskiej lub Arki Noego, które tak ustalają swoją trasę koncertową aby co roku dobić jeszcze i nas - dumnych Gnieźnian, którzy z braku innej rozrywki tłumnie przybywają na tą żenującą dziecinadę...). Droga redakcjo, pomóżcie rozruszać to zapomniane przez wszystkich miasto! Z góry dziękuję” - Bartek.

„Witajcie Dobrzy Ludzie! Słyszałem że chcecie "wypchnąć" swoich reporterów w takie miejsce by mieli co robić cały dzień. Zapraszam do Tarnowa i przez RMF solidnie zaniedbywanego. Bo przecież ktoś z "głową na karku" i odpowiednio donośnym głosem ( domyślnie: RMF FM ) powinien o ile nie odpowiedzieć to chociaż głośno zadać pytanie: Dlaczego to miasto podupada gospodarczo, dlaczego tu nie prowadzi się żadnych inwestycji (wiem - nie ma kasy) poza tym, że jak na wielkość naszego miasta prowadzi się roboty brukarskie ( ktoś z rodziny prezydenta miasta zajmuje się tym procederem ) dlaczego tu systematycznie ubywa ludzi- przecież wszyscy którzy chcą mieć pracę nie mogą wyjechać do Warszawy lub Londynu, dlaczego bliskość Krakowa i o dziwo Nowego Sącza tak bardzo przeszkadzają na rozwój i byt Tarnowa, dlaczego sukcesywnie stajemy się miasteczkiem terytorialnie podległym dużo mniejszemu Nowemu Sączowi ( patrz np.ZUS ), dlaczego tu nie ma żadnych inwestycji zagranicznych, dlaczego w tym mieście dynamicznie rozwijają się jedynie banki, operatorzy telefonii komórkowych i dealerzy samochodowi,...tutaj można by wpisać jeszcze kilkadziesiąt "dlaczego"...i na tym kończąc będę bardzo wdzięczny za udzielenie na antenie choć kilku odpowiedzi. Z uszanowaniem” - Dariusz.

„A ja proponuję wybrać się do Siedlec. Chociaż nie mieszkam tu na stałe, a bywam raz po raz, wiele rzeczy tutaj wydaje się ... niewiarygodne. Przekonałam się, że powiedzenie "Na wschód od Wisły zaczyna się Azja" jest prawdziwe. Sąsiedztwo Warszawy zrobiło wiele złego. Młodzież ucieka do stolicy, bo tu na miejscu brak perspektyw. Sklepy rodem z PRL-u, tylko półki pełne towarów o horrendalnych cenach (nie muszę dodawać, że panie ekspedientki też z tamtych czasów). Kulejąca komunikacja (chociaż dworzec PKP w porównaniu zresztą Polski zasługuje na kategorię A). I kościoły! Wiedzieliście, że Siedlce mają największą liczbę kościołów (przepięknych, niemal jak katedry) przypadającą na jednego mieszkańca? I to na całą Europę. Szkoda tylko, że krajobraz wokół jakiś taki szary, brudny i smętny. Nie ma tu w zasadzie żadnej rozwojowej inwestycji, żadnego porządnego hipermarketu, żadnego charakterystycznego punktu, żadnych magnesów, które zatrzymałyby masowy exodus ludzi za pracą, czy szkołą.. Coś z tym miastem trzeba w końcu zrobić! Bo aż żal przyjeżdżać. Czas wyjść z cienia Warszawy!” - monia

„Witam. Ja proponuje aby RMF FM odwiedził piękną miejscowość zwaną Żegociną 60 km pod Krakowem. Jest to mała, ale zarazem piękna miejscowość, położona w Beskidach Wyspowych. Posiadamy wiele ciekawych miejsc, oraz osób, które są naprawdę świetne. Zapraszam bardzo serdecznie do Nas, do Żegociny cały RMF FM nie tylko na jeden dzień ;)) Pozdrawiam.” - Przemek.

Turek leży w woj. wielkopolskim i zajmuje obszar 16 km2, liczy sobie 33 tys. mieszkańców. Nasze miasto odwiedziło wiele znanych osobistości i dlatego i Wy powinniście do nas przyjechać. Miasto słynie z dużych przedsiębiorstw, które swoje produkty sprzedają na zachód. Miasto posiada piękny Ratusz, jeszcze piękniejszy Kościół. Posiadamy też wspaniałego Pana Burmistrza Zdzisława Czaplę. Nasze miasto słynie z tego, że posiada najwięcej supermarketów i różnych sklepów. Również mamy dużo hoteli bo aż 5. Posiadamy też 2 baseny i 2 stadiony, oraz kino i wiele wiele sklepów, więc jest się gdzie bawić!!!! A i zapomniałem - mamy też taką ulicę, na której jest do sprzedania prawie 600 samochodów. He he he, ale to miasto jest naprawdę dziwne. Zapraszam.” - Dawid

„Witam wszystkich serdecznie i zapraszam do Wałbrzycha!!! Mieszkam w nim od

17 lat i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, ze nie za dużo się tu zmieniło:(niestety... Miasto ma naprawdę wiele możliwości, ale nie potrafi tego wykorzystać!!! Zapraszam tym bardziej, ze nie chcę, aby wszyscy kojarzyli je tylko z "centrum biedaszybów" albo biedą i brudem. Myślę, że można w nim znaleźć wiele aspektów, które mogą zaciekawić wielu... Mamy również świetną drożynę koszykarską JJKS Górnik Wałbrzych!!! Wystarczy tylko poszukać i spojrzeć trochę inaczej na nasze miasto niż tylko przez pryzmat biedaszybów

i zamkniętych kopalń!! Jeszcze raz serdecznie zapraszam i zachęcam do odnalezienia piękna tego miasta z duszą.” - Majka

„Słucham RMF i myślę, że powinniście przyjechać do Łodzi, czemu?

1. Zobaczyć jak wygląda miasto, w którym prawie nic się nie zmienia, miasto, w którym jest chyba najwięcej hipermarketów w całej Polsce.

2. Łódź to miasto, gdzie żyje jedna ulica - Piotrkowska, ale o dziwo to właśnie w centrum mieszkają w upadających kamienicach ludzie biedni.

3. Organizacyjnie jest beznadziejnie - na ulicy, która ciągnie się przez pół miasta, trzeba się zatrzymać na każdym skrzyżowaniu, bo tak światła się zmieniają.

4. Drugie co do wielkości miasto i nie ma tu porządnego hotelu.

5. Kulturalnie obumarła.

6. Młodzi ludzie nie widzą tu dla siebie perspektyw.

Jest jeszcze wiele innych powodów i problemów Łodzi, ale... najgorsze jest to, że nikt nic z tym nie robi, nic się nie dzieje. A Łódź ma przecież wielki potencjał. Środek Polski, dużo niezagospodarowanej ziemi wokoło, duże zaplecze uniwersyteckie, a co za tym idzie dużo wykształconych ludzi. I przykro patrzeć jak to wszystko wygląda. Może gdybyście się tym zajęli, to Polska nie kojarzyłaby Łodzi tylko ze sprzedawcami skór i dziećmi w beczkach.” - Ania

Zobacz więcej maili od naszych słuchaczy

To wy zdecydujecie, gdzie na cały dzień wyruszą dziennikarze RMF. Wybór należy do Was.