Nie udało się znaleźć nic z czasów II wojny światowej, ale każde wejście do nieznanego tunelu technicznego jest emocjonujące - mówi RMF FM Bartłomiej Plebańczyk z muzeum w kompleksie bunkrów w Mamerkach na Mazurach.
Sprzt gotowy, niedugo sprawdzimy co jest w odkrytych niedawno tunelach technicznych w kompleksie bunkrw w Mamerkach. @RMF24pl pic.twitter.com/kcXbmfSMko
PiotrBulakowski24 czerwca 2021
"Znowu nie znalazłem Bursztynowej Komnaty, ale jestem bardzo zadowolony z poszukiwań. Udało się nam zejść do 4 technicznych tuneli. To nam pokazało, że potrafimy odnajdywać miejsca, o istnieniu których nie wiedzieliśmy dotąd. Te tunele pozwalają przypuszczać, że w Mamerkach jest cała sieć takich podziemnych tuneli, na pewno będziemy je w przyszłości odkrywać" - zaznacza Bartłomiej Plebańczyk, który dzierżawi kompleks.
Jak podkreśla, w przyszłym roku wraz z grupami poszukiwaczy skarbów i wojennych pamiątek z Ełku i Gdańska podejmie kolejna próbę eksplorowania nieznanych, niezbadanych miejsc w Mamerkach.
Ruszyo kopanie. Odkrywane jest jedno z 4 wej do tuneli technicznych. Kompleks bunkrw w Mamerkach. @RMF24pl pic.twitter.com/H6lhBE438h
PiotrBulakowski24 czerwca 2021
Odkryte tunele były puste. Znajdowały się ok. 2 metrów pod ziemią. Według Bartłomieja Plebańczyka w czasie wojny mogła się w nich znajdować infrastruktura techniczna, którą być może tuż po wojnie zrabowano. "A tunele albo zasypano celowo, albo przyroda je sama zamaskowała" - tłumaczy.
Bunkry w Mamerkach na Mazurach, wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to teren na tyle rozległy, że choć od zakończenia wojny minęło 75 lat, co pewien czas wciąż jeszcze "przeczesywane" są jego kolejne fragmenty.
W Mamerkach w czasie II wojny światowej znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Dawna kwatera główna dowództwa wojsk lądowych jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia z czasów III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w styczniu 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów. Dlatego Mamerki stanowią unikatową atrakcję turystyczną. Nie były one przez lata tak popularne, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży.
Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 masywnych schronów i ponad 200 innych obiektów z cegieł i drewna. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.