120 sprawdzonych przychodni, a w co trzeciej mniej lekarzy, niż przewidywał to kontrakt. To wyniki kontroli przeprowadzonej przez NFZ w punktach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. NFZ nałożył na placówki ponad 260 tys.zł. kary.

REKLAMA

260 tysięcy złotych to kary dla skontrolowanych placówek tylko z siedmiu województw. Wyniki pozostałych wciąż są analizowane. Najwyższa kara 120 tysięcy złotych została nałożona w Wielkopolsce - dowiedział się Mariusz Piekarski. W co siódmej skontrolowanej przychodni inspektorzy NFZ stwierdzili, m.in. brak samochodu. Oznacza to, że lekarz nie miał możliwości dojechać do pacjenta, mimo że przewidywał to kontrakt zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W co dziesiątym punkcie nie można było wykonać podstawowych badań laboratoryjnych, ani prześwietlenia RTG. W siedmiu miejscach wyszło na jaw, że szpitalny oddział ratunkowy i punkt nocnej pomocy to właściwie jedno i to samo. Chociaż NFZ płaci oddzielnie za pracę obu placówek okazało się, że w obu miejscach dyżur pełnią ci sami lekarze.

„Medical fiction” w Małopolsce

W Małopolsce w święta pacjenci mieli problemy z dodzwonieniem się do ambulatoriów, które powinny świadczyć całodobową opiekę medyczną. Pacjenci przez około 1,5 do 2 godzin nie mogli dodzwonić się do jednego z ambulatoriów w Krakowie - powiedziała nam rzeczniczka krakowskiego pogotowia ratunkowego Joanna Sieradzka. Kiedy już komuś udało się dodzwonić, okazywało się, że na pomoc musi czekać wiele godzin. Dyspozytorzy zamiast przyjąć zgłoszenie podawali potrzebującym pomocy numery telefonów komórkowych do lekarzy, którzy z kolei ich nie odbierali.

Więcej pracy za to miało pogotowie. Ponad 600 razy karetki wyjeżdżały do pacjentów w weekend świąteczny.

Gdzie po pomoc

Z świątecznej i nocnej opieki lekarskiej możemy skorzystać m.in. w przypadku wysokiej gorączki, bóli brzucha czy gardła, napadowego kaszlu, biegunki. Mamy prawo udać się do lekarza również poza miejscem zamieszkania. Informacje o dyżurujących placówkach można znaleźć w przychodniach oraz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Zawierają one adres i numer telefonu. Porady nocnej opieki lekarskiej udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta. W szczególnych przypadkach lekarze i pielęgniarki dojeżdżają do chorych.

Jednak przypadkach stanów bezpośredniego zagrożenia życia lub poważnych komplikacji zdrowotnych i urazów powinniśmy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub wezwać pogotowie (999, 112). W szczególności chodzi o sytuacje: utraty przytomności, upadki z wysokości, złamania, wypadki komunikacyjne, nagłe zaburzenia świadomości, nagłe duszności, porażenia prądem elektrycznym, poród oraz dolegliwości związane z ciążą.