Polska wycofała w Brukseli swój sprzeciw wobec podatku od korporacji. W ten sposób odblokowała cały pakiet unijnych decyzji, w tym pomoc dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro.
Pakiet, składający się z czterech decyzji, utworzyła czeska prezydencja, chcąc już kilka dni temu wymusić akceptację przez Węgry 18 mld euro pomocy dla Ukrainy, które Budapeszt rzeczywiście poważnie i od dłuższego czasu blokował. Pakiet ten obejmuje więc, oprócz wsparcia Ukraińców, decyzje takie jak: zatwierdzenie 15 proc. podatku od korporacji, przyjęcie węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy i zwieszenie 6,3 mld euro węgierskich funduszy w ramach mechanizmu praworządności.
W BXL jest porozumienie w sprawie pakietu 4 decyzji : pomocy wysokoci 18 mld euro dla Ukr, wegierskiego KPO, obcicia wegierskich funduszy w ramach mechanizmu praworzdnoci i podatku od korporacji. PL wstrzymywaa t deczyj, bo miaa problem z podatkiem. @RMF24pl
Sz_BorginonDecember 15, 2022
Polska od początku nie miała intencji blokowania pomocy dla Ukrainy. Doszło do tego jednak, gdyż wstrzymując zatwierdzenie podatku korporacyjnego, wstrzymała także finansowe wsparcie dla Ukraińców. Decyzje te stanowiły pakiet - musiały być zatwierdzone w całości i jednomyślnie.
W Brukseli aż huczało od domysłów. "Nie wiem, jak Polska chce to rozegrać" - mówił RMF FM jeden z uczestników obrad. Premier Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš, pytany o stanowisko Polski, był wyraźnie zaskoczony i zmieszany. Powiedział, że każdy kraj ma swoje wewnętrzne uwarunkowania dotyczące unijnych funduszy, ale najważniejsza jest jedność Unii.
Polski premier, wchodząc na obrady szczytu, tłumaczył, że w sprawie podatku od korporacji Polsce chodzi o to, żeby płacić podatki tam, gdzie się sprzedaje towary i usługi i odrzucił sugestie, że ma to związek z pomocą dla Ukrainy.
Nieoficjalnie niektórzy twierdzili, że Polska chciała wymusić zaostrzenie sankcji wobec Rosji, gdyż to te same kraje (Holandia, Niemcy, Francja), które chcą ich rozwodnienia (chcą wykreślić z "czarnej listy" rosyjskich oligarchów zajmujących się handlem nawozami sztucznymi pod płaszczykiem walki z głodem w Afryce) naciskały na szybkie przyjęcie podatku.
Inni, że Polska wiązała swoją decyzję, czyli wstrzymanie zatwierdzenia pakietu, z pieniędzmi z KPO. Na razie jednak polskie władze nie ujawniły dlaczego doszło do sytuacji blokowania pieniędzy dla Ukrainy - czy przez niedopatrzenie, czy chodziło o jakieś wymierne korzyści i ewentualnie jakie.