Zamachowiec z Christchurch w Nowej Zelandii odwiedzał w Polsce krzyżackie zamki - ustalili w piątek reporterzy RMF FM. W Wielkiej Brytanii niekończąca się opowieść o brexicie - Izba Gmin ponownie odrzuciła projekt umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Na to szybko zareagował szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zwołał nadzwyczajny szczyt UE. A w Polsce kolejna odsłona historii z udziałem włoskiej firmy Salini - firma zawarła porozumienie z GDDKiA w sprawie wypłat dla podwykonawców na autostradzie A1. Co dalej z protestem nauczycieli? Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że egzaminy będą się mogły odbyć nawet bez nauczycieli danej szkoły. Przedstawiamy Wam najważniejsze informacje dnia!

REKLAMA

Nowe ustalenia ws. pobytu zamachowca z Nowej Zelandii w Polsce

Krzyżackie zamki zwiedzał w naszym kraju zamachowiec z Nowej Zelandii - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Znamy więcej szczegółów grudniowego pobytu Brentona Tarranta w Polsce. W połowie marca mężczyzna zaatakował w Christchurch dwa meczety. Zastrzelił 50 osób i ranił 50 kolejnych.

Służby ustaliły trasę podróży Tarranta sprawdzając logowanie się do jego telefonu do stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej. Po zamachu polskie służby wystąpiły do Nowej Zelandii o przekazanie wszelkich danych mogących pomóc w odtworzeniu szczegółów jego pobytu w Polsce. Chodzi między innymi o numer telefonu, a także dane identyfikacyjne urządzeń elektronicznych zamachowca, które łączyły się z siecią. Przewertowano też jego media społecznościowe - tam znaleziono fotografie krzyżackich zamków.

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt umowy dotyczącej brexitu

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła projekt umowy wyjścia z UE. Doszło do tego już po raz trzeci. Komisja Europejska oświadczyła, że w tej sytuacji prawdopodobnym scenariuszem jest brexit bez umowy 12 kwietnia. Po ogłoszeniu wyniku głosowania szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że zwołuje szczyt unijnych przywódców na 10 kwietnia.

Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt w związku z brexitem

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że zwołuje na 10 kwietnia nadzwyczajny szczyt UE. Ma to związek z odrzuceniem porozumienia o brexicie przez brytyjską Izbę Gmin.

Rząd chce likwidacji OFE jeszcze przed wyborami parlamentarnymi

Jeszcze w tej kadencji rząd chce dokończyć likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ma się to stać przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - ustalili dziennikarze RMF FM.

Nieoficjalnie: Podczas sobotniej konwencji Kaczyński rozszerzy "piątkę PiS" o kolejną propozycję

Podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości lider ugrupowania Jarosław Kaczyński rozszerzy tzw. piątkę PiS o kolejną propozycję programową - wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w partii. "Piątka plus" zostanie przedstawiona w sobotę w Gdańsku.

Kawczyński: Polacy są mile widziani w Wielkiej Brytanii, to idealni imigranci

"Pan premier Morawiecki przyjechał tutaj do Londynu w grudniu. Spotkałem się z panem premierem i on powiedział do Polonii: ‘Mam nadzieję, że wrócicie do Polski. Polska potrzebuje was’. My chcemy, żeby Polacy nie słuchali pana premiera. Polacy są bardzo mile widziani tutaj w Wielkiej Brytanii. Ludzie bardzo lubią Polaków, lubią pracować z nimi i to jest dla nas idealny imigrant - pracowity, wykształcony, integruje się" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł do Izby Gmin Daniel Kawczyński. "Jestem bardzo dumny, że jestem pierwszym Polakiem wybranym do Izby Gmin. Ale jak zaczynałem kandydować, to ktoś do mnie powiedział: "Ty nigdy nie zostaniesz posłem, bo masz takie nazwisko. Nikt nie będzie mógł tego wymówić. Musisz zmienić nazwisko". Wszyscy zmieniali nazwiska, żeby tak wyglądać bardziej brytyjsko. A ja z kolei dostałem od mojego dziadziusia, świętej pamięci, Romana Kawczyńskiego, niesamowitą miłość do ojczyzny. On mnie tego nauczył" - opowiadał polityk.

Broniatowski o wyborach prezydenckich na Ukrainie: Ludzie będą głosowali na postać telewizyjną

"Ukraińcom nie powinno być do śmiechu" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM - w przededniu wyborów prezydenckich na Ukrainie - redaktor naczelny POLITICO, współzałożyciel ukraińskiej telewizji informacyjnej Espreso TV Michał Broniatowski. Gość Marcina Zaborskiego - komentując, że w sondażach prowadzi komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski - podkreśla: "Poza tym, że to jest komik i człowiek, który do tej pory nie miał z polityką nic wspólnego - poza tym, że finansują go politycy, to tak naprawdę on się w ogóle publicznie nie pokazuje". Broniatowski stwierdza: "Zełenski to ktoś w rodzaju Dyzmy. Skutek jest taki, że ludzie w niedziele będą głosowali na postać telewizyjną".

Kolejna odsłona historii z udziałem włoskiej firmy Salini

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i firma Salini zawarły porozumienie, które umożliwia przyspieszenie płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów na budowie autostrady A1 między węzłami Rząsawa i Blachownia w Śląskiem.

Łączna kwota wypłat wyniesie ok. 30 milionów złotych.

Jest awaryjny plan dla szkół w razie strajku w oświacie

W najbliższy wtorek lub środę zostanie podpisane rozporządzenie, które ma ułatwić przeprowadzenie egzaminów, zagrożonych zapowiadanym przez związki zawodowe strajkiem nauczycieli. W rozmowie z RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiada, że egzaminy będą się mogły odbyć nawet bez nauczycieli danej szkoły, jak jeszcze dziś wymagają przepisy.

Unijne przepisy niekorzystne dla naszych przewoźników będą przepychane kolanem w Brukseli

Maraton głosowania poprawek w PE, by przepchnąć kolanem niekorzystne dla polskich firm przepisy. Komisja transportu PE (TRAN) ma głosować w najbliższy wtorek nad 1200 poprawkami do tzw. pakietu mobilności, którzy uderza w polskie firmy przewozowe. Przypomnijmy, zaplanowane na środę głosowanie na sesji plenarnej PE nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych zostało zdjęte z porządku obrad na wniosek polskich eurodeputowanych. Zdecydował o tym osobiście szef europarlamentu Antonio Tajani ze względu na zbyt dużą liczbę poprawek.

Katastrofa lotnicza w Etiopii. Wadliwy system włączył się przed rozbiciem samolotu?

Wadliwy system poprawy charakterystyki manewrowej (MCAS) w Boeingu 737 MAX 8, który rozbił się w Etiopii, uruchomił się automatycznie zanim samolot uderzył w ziemię - podaje "Wall Street Journal". Ten sam system miał się włączyć przed katastrofą maszyny Lion Air.

Nie żyje reżyserka Agnes Varda

W wieku 90 lat zmarła Agnes Varda - reżyserka filmowa, przedstawicielka Nowej Fali kina francuskiego. Smutną informację przekazała rodzina artystki. Varda była laureatką wielu nagród filmowych. W 2017 r. otrzymała honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Robert Kubica ostatni na obu treningach

Rywalizujący w mistrzostwach świata Formuły 1 zespół Williams pozostaje w kryzysie. Jego kierowcy - Brytyjczyk George Russell i Robert Kubica - zajęli, odpowiednio, przedostatnie i ostatnie miejsca w obu piątkowych treningach przed wyścigiem o Grand Prix Bahrajnu.

Jest pierwsza międzynarodowa definicja seksizmu. Przyjęła ją Rada Europy

Pierwszą, uzgodnioną na szczeblu międzynarodowym definicję seksizmu i prawny mechanizm w celu walki z tym zjawiskiem, przyjął w rekomendacji Komitet Ministrów Rady Europy. Seksizm został zdefiniowany jako "objawianie się historycznie nierównych relacji władzy" między kobietami i mężczyznami, które prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia pełny rozwój kobiet w społeczeństwie".

Więcej o tym przeczytacie TUTAJ <<<

RMF FM i "DGP" pomagają maturzystom

Uczniowie są już na ostatniej prostej przed tegorocznymi egzaminami maturalnymi. "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM kolejny już raz pomagają w przygotowaniach. Od poniedziałku do środy znajdziecie w dzienniku próbne zestawy zadań: najpierw będzie to język polski, później matematyka, a w środę język angielski. Również w tym artykule znajdziecie przykładowe testy z tych przedmiotów.