Czworo posłów z różnych frakcji zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowej.

REKLAMA

O inicjatywie poinformował we wtorek poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska).

Pod listem do premiera podpisali się oprócz Kowalskiego, który należy do klubu PiS, również posłowie: Paulina Matysiak z Lewicy, Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Ponadpolityczna inicjatywa wsparcia budowy elektrowni jądrowych w Polsce - napisał Kowalski na Twitterz informując, że razem z Matysiak, Bosakiem i Poncyljuszem zwrócili się do premiera Morawieckiego "z propozycją organizacji spotkania ws. atomu z przedstawicielami wszystkich ugrupowań w Sejmie.

Ponadpolityczna inicjatywa wsparcia budowy elektrowni jdrowych w Polsce. Razem z @PolaMatysiak, @krzysztofbosak i @PawelPoncyljusz zwrcilimy si do Pana Premiera @MorawieckiM z propozycj organizacji spotkania ws. atomu z przedstawicielami wszystkich ugrupowa w @SejmRP. pic.twitter.com/REsY5Zeb6Y

JKowalski_poselJune 22, 2021

Polityk SP zmieścił też skan listu wysłanego do szefa rządu. Jako uczestnicy zorganizowanej 17 czerwca przez portal Energetyka24.pl eksperckiej debaty pt. "Pora na atom. Energia jądrowa dla Polski" zwracamy się z propozycją organizacji przez Pana Premiera spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowych - napisali posłowie.

Ocenili też, że przyjęcie na przez Sejm RP "zgodnej z polską racją stanu uchwały w sprawie Nord Stream 2 jest dobrym przykładem ponadpolitycznej współpracy polskich ugrupowań politycznych". W naszej ocenie program budowy elektrowni jądrowych w Polsce, którego okres realizacji obejmie od 3 do 5 kadencji Sejmu RP, musi być realizowany ponad podziałami politycznymi - podkreślili.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał "Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy".