W związku z intensywnymi opadami deszczu od czwartku straż pożarna interweniowała ok. 4,1 tys. razy w pięciu województwach na południu Polski. W Małopolsce i na Śląsku z powodu lokalnych podtopień ewakuowano ok. 70 osób przy pomocy łodzi i pontonów. Tylko w tym pierwszym regionie zalanych zostało ponad 960 budynków, przy czym z prawie 700 udało się już wypompować wodę. Z kolei na Śląsku zalanych zostało ok. 140 budynków. Na RMF 24 śledziliśmy sytuację powodziową.
22:58 MAC informuje: Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia w południowej części kraju. Na górnej Wiśle tworzy się fala wezbraniowa. Jej przemieszczanie prognozowane jest w kolejnych dniach (od 17 maja) na odcinku środkowej Wisły. Wystąpią duże wzrosty stanu wody, powyżej stanów ostrzegawczych, a następnie alarmowych.
Na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego po przejściu silnego wiatru bez prądu pozostaje około 14 tys. odbiorców (spadek o 30 tys.).
22:35 Oto kolejne zdjęcie po ulewach w miejscowości Wojnarowa w powiecie nowosądeckim, które dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM:
22:07 Wzrasta poziom wody w rzekach w Świętokrzyskiem. Przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na Wiśle w Karsach na granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Stan ostrzegawczy przekroczony jest m.in. na Koprzywiance, Bobrzy i Czarnej Staszowskiej.
22:01 Niebezpieczny poziom wód także na Śląsku. Pan Szymon przesłał nam zdjęcie rzeki Wapienica w Czechowicach-Dziedzicach:
21:45 Tak po ulewach wyglądają wsie w Małopolsce: Niecew w gminie Korzenna i Kłaj, gdzie podniósł się stan rzeki Raba.
21:33 "Woda płynie drogą w Gorlicach na ulicy Stróżowskiej" - napisał nam jeden z słuchaczy na Gorącą Linię RMF FM i przesłał nam zdjęcie potoku Stróżowianka.
21:08 Oto zdjęcie po ulewach w miejscowości Wojnarowa w powiecie nowosądeckim. Przesłała nam je na Gorącą Linię RMF FM pani Lidia.
20:48 Stabilizuje się pogoda w Małopolsce. Rzeki przekraczały w piątek po południu stany alarmowe w 14 miejscach - poinformował rzecznik wojewody Jan Brodowski. Według synoptyków opady deszczu mają być w regionie coraz mniejsze.
20:22 Od wystąpienia intensywnych opadów w czwartek do godz. 16 w piątek strażacy interweniowali w całym regionie Małopolski 2,6 tys. razy. Najczęściej w powiatach suskim, myślenickim, nowotarskim i limanowskim.
Wciąż wypompowujemy wodę z piwnic i zalanych posesji, udrażniamy przepusty. Mniej jest interwencji związanych z drzewami połamanymi przez wiatr, który nie dokucza już tak bardzo, jak miało to miejsce w nocy. Dopływy Wisły będą ją zasilać, ale prognozy są optymistyczne i zagrożenie powodziowe jest coraz mniejsze - powiedział rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak.
Według służb wojewody bez prądu pozostaje już tylko 7,5 tys. mieszkańców Małopolski.
Z 29 do 14 zmalała liczba miejsc, w których rzeki przekraczają stany alarmowe.
20:07 Strefa opadów na południowym wschodzie Polski przesuwa się na zachód. Stany alarmowe zostały przekroczone głównie na Wiśle, na której formuje się fala wezbraniowa. Zdaniem IMGW nie ma jednak bezpośredniego zagrożenia powodzią.
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w woj. opolskim i dolnośląskim będzie padać w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Opadów należy spodziewać się także w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim, jednak będą one mniejsze niż wcześniej na Podkarpaciu i w południowej Małopolsce.
20:00 Pilna informacja od naszego reportera Macieja Pałahickiego. W Szczawnicy zapada się most podmyty przez potok Grajcarek. Betonowa konstrukcja osunęła się już o blisko dwa metry i popękała. W każdej chwili może runąć do wody.
Dojazd do swoich domów stracili mieszkańcy ulicy Zawodzie.
19:20 W Skoczowie zostało zalanych siedem domów. Oto zdjęcia reportera RMF FM Marcina Buczka:
19:13 Droga w Tęgoborzy w powiecie nowosądeckim na zdjęciu, które dostaliśmy od Krzysztofa na Gorącą Linię RMF FM:
19:10 Rzeka Biała w Grybowie na zdjęciu, które dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM:
18:44 Zalane posesje i zakłady produkcyjne, podtopione piwnice - to efekt ulewy nad Jordanowem. Oto zdjęcia autorstwa Józefa Polewki:
18:30 Zdjęcia rzeki Czarny Dunajec, które dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM od Szymona:
18:28 Wzrasta poziom wody w świętokrzyskich rzekach. Stan ostrzegawczy przekroczony jest na Wiśle, Koprzywiance i Czarnej Staszowskiej. W gminie Wilczyce w powiecie sandomierskim po oberwaniu chmury doszło do podtopień w sześciu sołectwach.
Jak poinformował po południu dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Koźmiński, w gminie Wilczyce k. Sandomierza strażacy odpompowują wodę z posesji podtopionych po oberwaniu chmury. Ze wstępnych ustaleń wynika, że poszkodowanych jest sześć sołectw położonych w tej gminie - powiedział Koźmiński.
Coraz dłuższa jest lista miejsc, w których przekroczony został stan ostrzegawczy na rzekach. Tak jest m.in. na Wiśle wzdłuż granicy z województwem małopolskim, a także na punktach pomiarowych na Koprzywiance oraz Czarnej Staszowskiej we wschodniej części regionu. Według popołudniowych danych wody cały czas przybywa.
18:21 Woda przelewająca się przez tamę w Kuźnicach na filmie reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
18:03 Fala opadów przemieszcza się nad Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Ulewy przechodzą też nad Lubelszczyzną. Ze względu na wysoki poziom Wisły, wstrzymano kursowanie promów w Nowym Korczynie i Żabnie. W Małopolsce deszcz będzie mniej intensywny, a stabilizuje się sytuacja na Podkarpaciu.
Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa generał Janusz Skulich ocenia, że najbardziej zagrożone są w tej chwili miejscowości znajdujące się powyżej zbiorników retencyjnych. Za zbiornikami - rzeki najpewniej uda się utrzymać pod kontrolą.
Główne rzeki mogą wychodzić z koryt, mogą opierać się o wały, ale wysokość wody w przepływie w tych miejscach, w których jest kontrolowana, na pewno będzie odbiegała zasadniczo od tej wielkości, które były w 2010 roku - podkreślił.
17:55 Grad w Krasnystawie w woj. lubelskim. Film dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM od naszego słuchacza Pawła:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
17:50 Stany alarmowe zostały przekroczone w 37 miejscach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest wciąż około 44 tysięcy odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Alarmy powodziowe do tej pory ogłoszono w czterech powiatach i siedmiu gminach w Małopolsce, ośmiu gminach na Podkarpaciu i jednym powiecie i czterech gminach na Śląsku. W województwie małopolskim są to: gminy Szczawnica, Krościenko, Bobowa, Łapanów, Biecz, Gnojnik i Skawina oraz powiaty myślenicki, nowosądecki, suski i tarnowski. Gminy na Podkarpaciu to: Dukla, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Jedlicze, Zagórz, Komańcza oraz miasto i gmina Ustrzyki Dolne. Na Śląsku alarmy ogłoszono w gminie Brenna, Skoczów, Ustroń i Wisła oraz powiecie żywieckim.
Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w pięciu powiatach i ośmiu gminach w Małopolsce, dwóch powiatach i jednej gminie na Podkarpaciu oraz dwóch powiatach na Śląsku.
17:42 Trwa wielkie sprzątanie po wichurach i opadach deszczu w Małopolsce. Zablokowanych jest pięć dróg wojewódzkich, a także trasa kolejowa z Tarnowa do Krynicy. W setkach budynków wciąż stoi woda.
Jedną na najgroźniejszych rzek okazała się Raba. W Lubniu był reporter RMF FM Maciej Grzyb. Woda zalała Zarabie w Myślenicach, Osieczany, skąd ewakuowano 12 osób i wdarła się do setek domów i ogrodów.
Zalane są piwnice w domach, kotłownie, podwórka. Wszystkie te meble starałam się na krzesłach umieścić, jak najwyżej, żeby ich nie zamoczyło, ale wszystko - cały dół był zalany - mówi jedna z mieszkanek.
Na terenie powiatu myślenickiego nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie natomiast wprowadzono w Krakowie. Fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do miasta w niedzielę. Według prognoz, rzeka przekroczy poziom 6 metrów i będzie to 3,5 metra mniej niż w 2010 roku.
17:24 Rzeka Soła w Oświęcimiu:
17:18 Tak wyglądają Chałupki na Śląsku. Rzeka Odra (most starego przejścia granicznego)
16:58 Zalany szlak w Dolinie Chochołowskiej
16:49 Intensywny deszcz dokonał wielu zniszczeń w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wezbrane wody potoków zniszczyły mostki na szlakach, podmyły ścieżki, wylały na drogi m.in. w Dolinie Chochołowskiej:
16:39 Odwołano alarm przeciwpowodziowy w Cieszynie. Taką decyzję podjął właśnie tamtejszy sztab kryzysowy. Rano Olza miała w tym miejscu poziom ponad 3 metrów. Jak informuje reporter RMF FM Marcin Buczek, teraz już rzeka w Cieszynie wyraźnie opada. To już pół metra mniej niż rano, choć jeszcze nieznacznie przekroczony jest stan alarmowy. Ten wysoki poziom może się jednak utrzymywać, bo niewykluczone, że Czesi będą wypuszczać wodę ze swoich zbiorników.
Sztab kryzysowy zdecydował też, że most w pobliskim Skoczowie będzie zamknięty jeszcze co najmniej przez kilka dni. Gdy woda opadnie, most zostanie sprawdzony i dopiero wtedy zapadnie decyzja co dalej.
16:35 Soła w Oświęcimiu na zdjęciu naszego słuchacza Marcina:
16:28 Grad spadł w okolicach Janowa Lubelskiego:
16:25 Wojewoda opolski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Zagrożona podtopieniami jest gmina Cisek.
W województwie opolskim stany ostrzegawcze są przekroczone o kilkanaście centymetrów na Opawie w Branicach oraz na Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach.
16:05 Rzeki w Małopolsce przekraczają stany alarmowe w 26 miejscach. W ośmiu miejscach uaktywniły się osuwiska, zagrożone są z tego powodu cztery budynki - podał rzecznik wojewody Jan Brodowski. Według synoptyków opady deszczu mają być w regionie coraz mniejsze.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak, do godziny 11 strażacy wypompowali wodę z 683 budynków, a w 280 kolejnych działania będą jeszcze prowadzone. Najwięcej interwencji jest w powiatach suskim, myślenickim, tatrzańskim, nowotarskim i limanowskim.
Według służb wojewody bez prądu pozostaje wciąż 21 tys. mieszkańców Małopolski.
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w pięciu powiatach: myślenickim, suskim, nowosądeckim, tarnowskim i oświęcimskim, w miastach Oświęcimiu i Bochni oraz w gminach: Bochnia, Bukowina Tatrzańska, Czchów, Krościenko, Łapanów, Skawina i Szczawnica. W 20 przypadkach władze lokalne ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono także w Krakowie. O godz. 12:30 poziom Wisły na wodowskazie Bielany wynosił 481 cm, do stanu alarmowego (520 cm - przyp. red.) brakowało 39 cm. Według prognoz hydrologów z IMGW Wisła może w mieście osiągnąć stan alarmowy w piątek wieczorem, a najwyższa fala wezbraniowa przejdzie w niedzielę ok. godz. 8.
15:50 960 zalanych lub podtopionych zabudowań w Małopolsce oraz 140 na Śląsku - to najnowszy strażacki bilans po ulewach na południu kraju.
Według najnowszych prognoz, w Małopolsce opady mają już być mniej intensywne, przesuwają się jednak na zachód - nad Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Z kolei na Podkarpaciu sytuacja powoli się normalizuje - wezbrane rzeki wracają w koryta. Sytuacja jest jednak na tyle poważna, że straż zdecydowała o skierowaniu większej liczby ludzi na zagrożone tereny, niż wcześniej planowano.
Kilkudziesięciu kadetów z Częstochowy jedzie wspomóc Małopolskę. Na Podkarpacie zmierza także kilkudziesięciu strażaków ze sprzętem z Kujaw. Około 150 osób z Łodzi będzie pomagać kolegom w Świętokrzyskiem. Na wyjazd do tego województwa czeka też blisko 150 ludzi z Mazur i Podlasia. Mają ruszyć jeszcze dziś.
15:36 Po ulewach Tatrzański Park Narodowy zamknął szlak w Dolinie Chochołowskiej, gdzie potok wystąpił z brzegów. Podobnie jest w dolinach: Kościeliskiej i Białego, a także w rejonie tamy w Kuźnicach.
Zakopiańska policja zamknęła natomiast drogę do Jurgowa.
15:33 Odra przekroczyła w dwóch miejscach stany alarmowe na Śląsku: w Chałupkach i Krzyżanowicach. Niebezpiecznie rośnie także poziom Wisły i jej dopływów w Czechowicach-Dziedzicach.
Mieszkańcy z niepokojem przychodzą na most. To wszystko jest spuszczone chyba z Goczałkowic i płynie. Kawałki drzew, gałęzie, trawa... Miejmy nadzieję, że deszcz przestanie padać i jakoś to powoli ustąpi - usłyszał od nich nasz reporter Marcin Buczek.
15:30 Rzeka Skawa w Zembrzycach na filmie przesłanym na Gorącą Linię RMF FM przez naszego słuchacza Marcina:
15:18 Rurociąg zaopatrujący w gaz krakowską aglomerację i część województwa śląskiego pod szczególnym nadzorem służb GAZ-Systemu. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, podjęto taką decyzję, bo w miejscowości Gaj z powodu ulewnego deszczu osuwa się ziemia. Operator zapewnia, że na razie osuwisko nie zagraża rurociągowi.
15:09 683 budynki podtopione przez rzeki i padający deszcz w Małopolsce. Najwięcej w powiecie suskim, gdzie ewakuowano 24 osoby. To najnowsze dane od naszego reportera Macieja Grzyba.
Przez Suchą Beskidzką przepływają Skawa i Stryszawka. Obie te rzeki mają przekroczone stany alarmowe. Dołożyły się także rwące potoki spływające z gór. Efekt to zalane garaże i piwnice.
Wody z piwnic nie da się usunąć, bo oprócz tego, że zalało, to jeszcze podchodzi od spodu, ponieważ poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Wypompowanie w tym momencie więc nic nie da, bo po prostu będzie to studnia - mówi reporterowi RMF FM pan Zbigniew z Suchej Beskidzkiej. Według niego, woda z piwnicy, przy dobrej pogodzie, zniknie najwcześniej za tydzień.
14:57 Trwa wypompowywanie wody z zalanych domów na pograniczu Skoczowa i Pogórza w Śląskiem. Woda z wezbranej Wisły zalała tam dziś siedem gospodarstw. Prawdę mówiąc to nagle to przyszło. O godzinie 1 w nocy zaczęło się lać do piwnicy jak z hydrantu. 4 lata temu też nas zalało. Tak samo albo i gorzej niż w tym roku - usłyszał od jednej z mieszkanek nasz reporter Marcin Buczek.
14:51 Nasz reporter Maciej Pałahicki dotarł do Brzegów koło Bukowiny Tatrzańskiej. Osuwisko uszkodziło tam dom i drogę. Budynku prawdopodobnie nie uda się już uratować. Popękały jego fundamenty. Mieszkańcy mówią, że żadna powódź dotąd nie wyrządziła tu takich strat.
14:48 Strażacy na zalanym terenie w Skoczowie:
14:30 Trąba powietrzna w Zawierzbiu, w gminie Żyraków na Podkarpaciu. Film na Gorącą Linię RMF FM przesłał nam pan Daniel:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
14:25 Zagrożenie lokalnymi podtopieniami na Mazowszu jest niewielkie bądź umiarkowane - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego. Zespół zebrał się w związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie na południu kraju, na obszarach, skąd lokalne rzeki spływają do Wisły.
Oceniamy, że zagrożenie lokalnymi podtopieniami jest niewielkie bądź umiarkowane, ale jest. W związku z tym przestrzegamy właścicieli nieruchomości. Zarządców dróg prosimy o ich udrożnienie, a także o udrożnienie lokalnych rowów melioracyjnych - powiedział Kozłowski.
Jak podkreślał wojewoda, prognozy wskazują, że opady deszczu na Mazowszu będą długotrwałe, ale nie będą intensywne ani gwałtowne. Jak powiedział, jutro deszcz powinien się zmniejszyć, a w nocy z soboty na niedzielę - wygasnąć. Deszcz - już mniej intensywny - może wrócić we wtorek. Kozłowski zaznaczył też, że gleba - w przeciwieństwie do sytuacji powodzi w 2010 roku - nie jest przesycona wodą.
14:18 Poprawia się sytuacja powodziowa na Podbeskidziu. Strażacy poinformowali, że wody w rzekach ubywa. W większości powiatów nadal obowiązują jednak alarmy powodziowe. Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków.
Alarmy obowiązują w Bielsku-Białej, powiatach: bielskim, żywieckim, oświęcimskim i suskim oraz w gminach Skoczów, Strumień, Brenna, Ustroń i Wisła na Śląsku Cieszyńskim.
W rejonie Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) strażacy wypompowują wodę z piwnic domów m.in. w Makowie Podhalańskim, a także położonych w pobliżu brzegu rzeki Skawy firm w Jordanowie. Dużo interwencji związanych jest z udrożnianiem przepustów. Rzecznik suskich strażaków Łukasz Białończyk poinformował, że udało się im ochronić przed zalaniem stację uzdatniania wody pitnej.
W Żywcu (Śląskie) służby miejskie zabezpieczają brzeg rzeki Soły w centrum miasta, gdzie drogowcy, którzy budują nowy most, rozebrali część wału ochronnego. Wody ubywa i sytuacja poprawia się. Ponownie otwarta została tymczasowa kładka dla pieszych w centrum miasta. Ze względu na sytuację starosta żywiecki Andrzej Zieliński zarządził w piątek skrócenie zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych. Młodzież wróciła już do domów.
Opada także woda w rzekach na Śląsku Cieszyńskim. Nadal jednak nie można przejechać starym mostem na Wiśle w Skoczowie. Zablokowane są kładki dla pieszych nad Wisłą w Skoczowie oraz nad Olzą w Cieszynie. Nieprzejezdne są drogi powiatowe w Dębowcu i Pruchnej. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego podało, że w Skoczowie lokalny potok podtopił sześć domów.
Strażacy z Oświęcimia w Zachodniej Małopolsce podali, że w ich powiecie sytuacja nie pogarsza się. Jedynie w Bielanach koło Kęt układają worki z piaskiem, by chronić domy przed wodą z Soły. Z kolei w powiecie wadowickim nieczynna jest przeprawa promowa na Wiśle łącząca Spytkowice z Porębą Żegotą.
Sytuacja poprawia się także w powiecie bielskim (Śląskie). Strażacy udrożniają przepusty i wypompowują wodę z piwnic budynków, w tym jednej szkoły i domu pomocy społecznej w Bielsku-Białej.
14:14 Woda w głównych rzekach Małopolski opada, ale ruszyły równie niebezpieczne osuwiska. Jedno z największych w Barcicach koło Starego Sącza. Jak informuje nasz reporter Maciej Pałahicki - droga przez Barcice jest, a za chwilę jej nie ma. Zamiast asfaltu są zwały nasiąkniętej wodą ziemi i drzewa. Nikt się tego nie spodziewał - mówią mieszkańcy zagrożonego domu. Jak mąż przyjechał z pracy, tyle co zjadł kolację, a sąsiedzi wołają: "Zbyszek, Zbyszek". Polecieliśmy i zaczęło się to tak powolutku obsuwać. Przyjechała straż, a tu coraz gorzej i wszystko runęło. Trzeba było się ewakuować - relacjonuje jedna z mieszkanek.
Dm w każdej chwili może osunąć się kilkanaście metrów w dół. Jedyne, co można zrobić, to czekać i mieć nadzieję, że wreszcie przestanie padać.
14:04 Podmyty most w Kamienicy na zdjęciach reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:
14:00 Osuwisko w Barcicach na zdjęciach reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:
13:45 Tereny Krościenka i Szczawnicy na zdjęciach reportera RMF FM Macieja Pałahickiego:
13:20 Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, mieszkańcy muszą zachować szczególną czujność w terenach górskich i podgórskich w okolicach rzek i potoków. Tam woda nie tylko jest groźna, ale już spowodowała wiele strat. Najniebezpieczniejsze są miejsca od źródła do zbiorników retencyjnych - dodał Janusz Skulich. Takimi terenami są te wszystkie, które są powyżej Zbiornika Goczałkowickiego - mamy problem w Skoczowie, w Wiśle, powiecie bielskim i cieszyńskim - wyjaśnił.
Szef RCB twierdzi natomiast, że za zbiornikami retencyjnymi uda się kontrolować poziom rzek. Według informacji, które do niego docierają, nie ma na razie potrzeby zwiększania spustu wody ze zbiorników. Największe rzeki wyjdą z koryta, jednak prawie na 100 procent nie przeleją się przez wały.
13:10 Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu. W Krakowie stan alarmowy spodziewany jest jutro, a w Warszawie 22-23 maja - poinformował główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski. W ocenie IMGW opady słabną.
Bąkowski powiedział na konferencji prasowej, że strefa opadów na południowym wschodzie kraju przesuwa się powoli na Zachód - objęła już woj. opolskie i dolnośląskie. Padać będzie tam w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Wielkość opadów osiągnie 20-30 mm, a lokalnie 40 mm. Za opady - jak mówił Bąkowski - odpowiada układ niskiego ciśnienia znad Rumunii i Słowacji. Układ wypełnia się i słabnie - dodał.
Przypomniał, że właśnie ta sytuacja baryczna spowodowała obfite opady na Podkarpaciu i w południowej Małopolsce, rzędu od 80 do nawet 120 mm. Według prognoz Instytutu, padać ma jednak mniej. Jak oceniono, w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i lubelskim w piątek spadnie ok. 20 mm deszczu. Wskazał, że strefa opadów przesuwa się nad Opolszczyznę i Dolny Śląsk, gdzie może spaść nawet do 30 mm deszczu.
W tej sytuacji - mówił Bąkowski - trzeba się liczyć z lokalnymi podtopieniami, bo suma opadów w ostatnich trzech dniach grubo przekroczyła średnią za cały miesiąc. IMGW ocenia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią, jednak może dojść do takich zdarzeń jak np. przerwanie wału wzdłuż rzeki - co lokalnie mogłoby taką groźbę spowodować.
Sumy opadów się zmniejszają, ale nadal musimy się liczyć z deszczem - zaznaczył Bąkowski. Dodał, że od niedzieli będzie cieplej - powyżej 22 stopni, ale trzeba będzie liczyć się z burzami i opadami gradu.
Stan ostrzegawczy w dorzeczu Wisły przekroczony jest obecnie w 50 miejscach, a stan alarmowy w 48. W górnej części dopływów Wisły są stany alarmowe, a w dolnej - w najbliższym czasie jeszcze będziemy obserwować wzrosty stanów wód - podał Bąkowski.
13:00 Wylewają rzeki na południu kraju - ZOBACZ obraz z kamer internetowych!